Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Na rynku farb rośnie gotowość nabywania droższych produktów

23.09.2019

Podobnie jak w minionych kwartałach, także i aktualnie w naszym kraju jest widoczny zwiększony popyt na lepsze jakościowo i co za tym idzie droższe farby, a także preparaty do ochrony oraz dekoracji drewna. To efekt rosnącej świadomości i siły nabywczej klientów. 

Jak wynika z badań zleconych przez Grupę Śnieżka, nabywcy są coraz częściej przekonani, że zakup farb i lakierów z wyższej półki jest w dłuższym okresie rozwiązaniem bardziej efektywnym ze względu na ich większą wydajność i trwałość.

Spółka zauważa również, iż w porównaniu z poprzednimi latami na rynku farb oraz preparatów do ochrony i dekoracji drewna w Polsce notuje się widoczne ożywienie. Według danych Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów, wartość rynku farb i preparatów do dekoracji i ochrony drewna w pierwszej połowie 2019 roku wzrosła o 4% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wolumen rynku pozostał na zbliżonym poziomie. Utrzymał się trend wybierania przez polskich konsumentów lepszych jakościowo, droższych produktów. Jednocześnie coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na estetykę czy trwałość farb i lakierów, ale też na to, czy nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, czy są ekologiczne i jakie działania podejmuje producent, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko.

Farby dekoracyjne są wykorzystywane przede wszystkim do remontów. Aż 80% wszystkich sprzedawanych na polskim rynku produktów jest przeznaczanych na ten cel. Pozostałe 20% produktów wykorzystuje się przy wykańczaniu nowo powstających obiektów. Obserwowany jest ponadto trend skracania się cyklu remontowego. Obecnie blisko 60% Polaków deklaruje, że używa farb i preparatów do ochrony i dekoracja drewna częściej niż co pięć lat. Natomiast 31% deklaruje wykonywanie remontu częściej niż co dwa i pół roku.
 

Wyświetlono: 463

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej