Nowości - Chemia budowlana ze świata

Mrówczan wapnia ważny dla branży budowlanej

16.10.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek mrówczanu wapnia napędzany jest przez rosnącą produkcję pasz i wykorzystanie go w branży budowlanej.

Światowy rynek mrówczanu wapnia rośnie w tempie 4% rocznie i w 2027 r. ma być wart 575 mln dolarów.

Zapotrzebowanie na mrówczan wapnia jest znaczące, głównie ze względu na możliwość jego wykorzystania w roli alternatywy dla antybiotyków profilaktycznych w dietetyce zwierzęcej, i to pomimo zbliżającego się wejścia w życie zakazu, związanego ze stosowaniem antybiotyków profilaktycznych w paszach dla zwierząt. Mrówczan wapnia stosuje się w celu ograniczenia namnażania bakterii chorobotwórczych w jelitach zwierząt.

Dodatkowo przewiduje się, że w produkcji przyspieszaczy do betonu na rynku mrówczanu wapnia nastąpi gwałtowny wzrost. W skali świata przemysł związany z produkcją i przetwarzaniem cementu i betonu będzie świadkiem mocno rozwijającego się zapotrzebowania na domieszki przyspieszające, które są dodawane do betonu w celu zwiększenia szybkości wskaźnika wstępnego rozkładu sił, ewentualnie w celu skrócenia czasu wiązania.

Mrówczan wapnia wpływa na szybkość reakcji między cementem a wodą, zwiększając szybkość hydratacji. Zgodnie z raportem segment ten na globalnym rynku mrówczanu wapnia prawdopodobnie będzie stanowić ponad 30% udziału w rynku do 2027 roku. Ze względu na problemy związane z korozją związane z przyspieszaczami na bazie chloru, przyspieszacze bezchlorkowe takie jak mrówczan wapnia, wykazują duże zapotrzebowanie. Jednak mrówczan wapnia może być zagrożony substytucją w branży budowlanej tiocyjanianu sodu, azotanu wapnia, trietanoloaminy i azotynu wapnia.

Jednocześnie wahanie cen kwasu mrówkowego i innych surowców może znacząco utrudnić rozwój na globalnym rynku mrówczanu wapnia w ciągu najbliższych lat.

To Chiny są głównym rynkiem zbytu dla mrówczanu wapnia. Na całą Azję przypada 60% udziału w globalnym rynku mrówczanu wapnia.

Wśród dostępnych na rynku mrówczanów wapnia to tzw. klasa przemysłowa stanowi ponad 50% udziału w rynku. Przyczyną może być kwestia związana z dużym zapotrzebowaniem na mrówczan wapnia do stosowania m.in. w branży budowLanej.

Kluczowymi producentami działającymi na globalnym rynku mrówczanu wapnia są m.in. Perstorp; GEO Speciality Chemicals; Lanxess; Krishna Chemicals; Zibo Ruibao Chemical oraz Henan Botai Chemical Building Materials.

Wyświetlono: 2019

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej