Wiadomości - Chemia budowlana ze świata

Mrówczan wapnia szczególnie potrzebny w budownictwie

10.11.2020
Autor: Anna Jarosik

Według MarketsandMarkets Research Private, wielkość globalnego rynku mrówczanu wapnia wzrośnie z 545 mln dolarów w 2020 roku do 713 mln dolarów w 2025 r, zatem w tempie 5,5% rocznie.

Mrówczan wapnia jest stosowany w budownictwie, w przemyśle skórzanym i tekstylnym, w branży energetycznej, w hodowlach zwierząt i w przemyśle chemicznym. Zwłaszcza w budownictwie istnieje spory popyt na surowiec ze względu na jego szerokie zastosowanie jako dodatku w produkcji betonu, płytek i kamienia, klejów cementowych.

Segment zastosowań mrówczanu wapnia związanych z wiązaniem betonu notuje najbardziej dynamiczny wzrost z uwagi na fakt, że surowiec związek ten przyspiesza wiązania do betonu, zwiększając tym samym wytrzymałość zaprawy. Mrówczan wapnia jest stosowany jako dodatek do betonu w celu przyspieszenia krzepnięcia betonu, zatem skraca czas wiązania i zwiększa szybkość wczesnego wzrostu wytrzymałości. Mrówczan wapnia skutecznie poprawia też właściwości cementu, takie jak twardość, przy skróconym czasie wiązania, dodatkowo hamując korozję podłoży metalowych i zapobiegając pojawianie się wykwitów. Rosnące zużycie cementu w przemyśle budowlanym napędza więc rynek mrówczanu wapnia.

Mrówczan wapnia występuje w dwóch klasach: przemysłowej i paszowej (również spożywczej). Klasa przemysłowa jest tą częściej wybieraną. Zapotrzebowanie wynika tutaj z wykorzystania mrówczanu wapnia jako dodatku do cementu, klejów i płytek ceramicznych, środka odsiarczającego spaliny czy w produkcji nawozów.

Lanxess; Perstorp; Chongqing Chuandong Chemical; Geo Specialty Chemicals; Zibo Ruibao Chemical; American Elements; Henan Botai Chemical Building Material; Shandong Baoyuan Chemical; Jiangxi Kosin Organic Chemical oraz Sidley Chemical są wiodącymi producentami mrówczanu wapnia w skali świata.

Wyświetlono: 331

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej