Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Możliwy recykling opakowań z czarnego tworzywa

09.07.2019

Firma Henkel i Ampacet, globalny dostawca koncentratów do tworzyw sztucznych, opracowali rozwiązanie, dzięki któremu opakowania z czarnego tworzywa sztucznego, które jak dotąd stanowiły największe wyzwanie w zakresie recyclingu, będą mogły być ponownie przetwarzane. 

Nowa technologia Henkla i Ampecetu polega na wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni (NIR) i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych. Od maja bieżącego roku ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów marki Bref, a w kolejnych miesiącach będzie stosowana również  w opakowaniach innych produktów firmy Henkel. 

- Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego tworzywa stanowi nie lada wyzwanie. By jemu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia  w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel. „”. 

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyclingu, butelki z tworzywa sztucznego, przeznaczonej dla produktów marki Bref to nie jedyne wspólne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów. Testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz opinia instytutu badawczego Cyclos-HTP, specjalizującego się w klasyfikacji, ocenie i certyfikacji opakowań i produktów pod względem przydatności do ponownego przetworzenia potwierdziły, że butelki Henkla zawierające czarny barwnik pozbawiony węgla są w pełni wykrywalne przez czujniki optyczne i możliwe jest ich odpowiednie posortowanie. Zespoły ds. projektowania opakowań w firmie Henkel pracują obecnie nad skutecznym wykorzystaniem nowego materiału w produkcji innych rodzajów opakowań, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Kolejnym krokiem ma być ponowne wykorzystanie materiału pochodzącego z recyclingu do produkcji opakowań. 

- Współpraca z firmą Henkel przy wspieraniu rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest dla nas dużym wyróżnieniem. W ramach naszych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju stworzyliśmy czarny barwnik REC-NIR-BLACK pozbawiony węgla. Opakowania wykonane z czarnego tworzywa zawierające ten barwnik, mogą być skanowane metodą bliskiej podczerwieni, a co za tym idzie automatycznie sortowane w zakładach odzysku odpadów - stwierdził Philippe Hugelé, dyrektor Ampacet ds. strategii biznesowej w zakresie tworzyw sztucznych.

Opracowanie w pełni zdatnych do recyclingu opakowań z czarnego tworzywa wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Henkla. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku 100% opakowań produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Ponadto, chce, aby do 2025 roku tworzywowe opakowania jej produktów, oferowanych na rynku europejskim, były wytwarzane aż w 35% z odpadów tworzyw sztucznych. 

Ampacet Corporation to światowy lider w zakresie produkcji koncentratów barwiących i dodatków modyfikujących z ofertą barwników, domieszek tworzących efekty specjalne, dodatków czarnych, białych i specjalistycznych do elastycznego i stabilnego wykorzystania w procesach i działaniach w ramach formowania wtryskowego. Firma posiada 25 zakładów produkcyjnych w 18 krajach. 

Henkel jest firmą globalną o różnorodnej ofercie produktów i usług. Henkel Adhesive Technologies (dział klejów budowlanych i konsumenckich oraz technologii dla przemysłu) jest światowym liderem rynku klejów. Działy Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków) zajmują wiodące pozycje na wielu rynkach świata i w wielu grupach asortymentowych. 

Wyświetlono: 2884

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej