Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Motoryzacja i budownictwo ważne dla rynku włókien bazaltowych

25.04.2019
Autor: Anna Jarosik

Rynek włókien bazaltowych wzrośnie w ujęciu wartościowym z 227 mln dolarów obecnie do 397 mln dolarów w 2024 r. Dynamika rynku wynosi zatem 11% średniorocznie.

Włókna bazaltowe dzieli się na włókna ciągłe i cięte. Wykorzystywane są w materiałach kompozytowych i niekompozytowych. Włókna bazaltowe cięte stosowane są do zbrojenia kompozytów polimerowych chemoutwardzalnych i termoplastów. Dodatkowo stosuje się je w kompozytach betonowych, polimerobetonowych, w zaprawach i klejach. Co istotne, włókna bazaltowe są produktem całkowicie naturalnym, który powstaje w wyniku przetopienia skały bazaltowej (lawy wulkanicznej). Z tego względu nie są one toksyczne i nie wydzielają szkodliwych związków do atmosfery.

Aktualnie omawiany rynek odnotowuje znaczny wzrost z uwagi na zapotrzebowanie na włókna bazaltowe płynące z branży motoryzacyjnej i transportowej, z branży budowlanej oraz elektronicznej. Dodanie do materiałów włókien bazaltowych rozszerza właściwości materiałów o wyższą wytrzymałość, odporność chemiczną, trwałość, wytrzymałość mechaniczna i niższą absorpcję wody.

Przemysł samochodowy i transportowy wykorzystuje włókna bazaltowe w okładzinach hamulcowych, w tłumikach, podsufitkach i innych specjalistycznych zastosowaniach wewnętrznych. Tego typu zapotrzebowanie wynika ze znacznie lepszych właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych włókien bazaltowych. Dodatkowo koszt włókien bazaltowych jest wyższy w tym zastosowaniu, porównując to z włóknami bazaltowymi stosowanymi w budownictwie i infrastrukturze. Z tego względu przemysł motoryzacyjny i transportowy ma większy udział, pod względem wartości, w rynku włókien bazaltowych.

Ciągłe włókna bazaltowe stają się popularniejsze od ciętych włókien. Powodem jest fakt, że włókna te są wykorzystywane w szerszej liczbie aplikacji. Wymienić tutaj można niedoprzędy, czyli długie i wąskie wiązki włókien, ale również tekstylia i przędze, które są stosowane w różnych branżach końcowych, m.in. do produkcji materiałów wykończeniowych wnętrz pojazdów, artykułów sportowych, w procesie wytwarzania energii wiatrowej, w budownictwie oraz do zbrojenia rurociągów i zbiorników.

Wśród kluczowych graczy działających na globalnym rynku włókien bazaltowych mamy takie firmy, jak Kamenny Vek; Zhejiang GBF Basalt Fiber; Mafic; Technobasalt-Invest; Russian Basalt; Isomatex; INCOTELOGY; Sudaglass Fiber Technology; Shanxi Basalt Fiber Technology oraz Mudanjiang Jinshi Basalt Fiber.

Wyświetlono: 1585

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej