Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Moplen EP3134: ciekawa nowość od Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż

12.10.2017
Moplen EP3134: ciekawa nowość od Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadził na rynek tworzyw sztucznych nowy rozwojowy kopolimer udarowy do wytwarzania opakowań sztywnych i wyrobów konsumenckich metodą formowania wtryskowego. Jego nazwa to Moplen EP3134.

Moplen EP3134 powstaje w fabrykach koncernu LyondellBasell w Europie Zachodniej. Jest produkowany przy użyciu wysokowydajnego katalizatora metaloorganicznego, który nie zawiera ftalanów.

- To atrakcyjny wygląd opakowania często decyduje o powodzeniu produktu, który się w nim znajduje. Dlatego też przetwórcy poliolefin do produkcji opakowań wybierają takie gatunki, które w równym stopniu posiadają szeroką paletę właściwości spełniających wymagania użytkowe wyrobu końcowego, jak i zapewniających ich doskonały wygląd. Produktami odpowiadającymi tym wymaganiom są m.in. liczne gatunki polipropylenu, oferowane przez BOPS i przeznaczone dla branży opakowań sztywnych, która wykorzystuje metodę formowania wtryskowego do produkcji opakowań przemysłowych, takich jak np. wiadra o zróżnicowanym kształcie i szerokim zakresie pojemności. Wyroby takie mają szeroką gamę zastosowań i mogą być wykorzystywane m.in. do pakowania farb malarskich i produktów budowlanych, ale także w segmencie żywnościowym. Atrakcyjność gatunków polipropylenu polega również na tym, że dają one możliwość wytwarzania opakowań cienkościennych w szybkim cyklu oraz pozwalają na łatwe etykietowanie lub nadruk, przy zachowaniu odporności mechanicznej na uderzenie i w teście zrzutowym. Ze względów logistycznych i z powodu wymogów handlu detalicznego, bardzo istotne znaczenie ma sztywność formowanego opakowania, umożliwiająca także zachowanie jego kształtu po napełnieniu i ułożeniu kilku warstw na palecie. Wykorzystanie polipropylenu Moplen daje takie możliwości – przekonują przedstawiciele Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż.

Z tych wszystkich względów odpowiedzią spółki na rosnące wymagania rynku opakowań przemysłowych jest właśnie najnowszy kopolimer udarowy polipropylenu pod handlową nazwą Moplen EP3134.

Z uwagi na obecność efektywnego środka nukleującego, tworzywo to charakteryzuje się zdecydowanie lepszą kombinacją sztywności i udarności w porównaniu do innego gatunku kopolimeru polipropylenu, który do tej pory był chętnie stosowany w segmencie cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych. Moplen EP3134 zawiera także skuteczny pakiet antystatyczny. Gatunek ten charakteryzuje się również połączeniem wysokiej płynności z odpowiednio łatwym i kontrolowanym odformowaniem i zapewnia realizację procesu produkcji na wysokowydajnych wtryskarkach.

W odróżnieniu od typów o kontrolowanej reologii, nowy gatunek Moplen EP3134 jest wytwarzany bezpośrednio w procesie polimeryzacji w obecności bezftalanowego katalizatora Zieglera-Natty piątej generacji. Zatem spełnia on wymagania w zakresie dopuszczenia do kontaktu z żywnością i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi ze względu na wyższą czystość bazowego polimeru.

Jak informuje BOPS, Moplen EP3134 może być stosowany do produkcji:

• cienkościennych opakowań i pojemników do żywności oraz wyrobów nieżywnościowych, z nadrukiem lub zdobionych z wykorzystaniem technologii IML, dodatkowo o bardzo dobrych właściwościach estetycznych,

• artykułów użytkowych gospodarstwa domowego,

• skrzynek transportowych,

• zabawek i sprzętu rekreacyjnego,

• elementów sprzętu i urządzeń AGD.

W ocenie producenta, Moplen EP3134 oferuje dobrą płynność w stanie stopionym, porównywalną do innych gatunków kopolimerów polipropylenu do wytwarzania opakowań sztywnych. Odznacza się ponadto lepszym połączeniem sztywności i udarności w porównaniu do gatunku referencyjnego. Dodatkowo, w testach na obciążenie statyczne, Moplen EP3134 oferuje wysokie parametry w przypadku cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych.

Wyświetlono: 2070

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej