Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Ministerstwo Klimatu potwierdza strategiczne znaczenie przemysłu chemicznego

21.09.2020

– Jesteśmy strategiczną branżą, która potrzebuje partnerskiego traktowania i dialogu z administracją. Apelujemy, by tak nas zacząć traktować. Chemia leczy, żywi, ubiera, chroni i zwłaszcza w obecnych czasach nie jest to puste hasło, tylko najcelniejszy opis znaczenia, jakie sektor odgrywa dla całej gospodarki i codziennego życia każdego z nas – powiedział Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego w trakcie ubiegłotygodniowego Kongresu „Polska Chemia”.

Z tą strategiczna pozycją branży zgodził się Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu. W jego ocenie branża chemiczna rzeczywiście zasługuje na takie miano, m.in. z uwagi na swoje znaczenie w kontekście osiągnięcia celów klimatycznych.

- Wiele rozwiązań, które są Polsce potrzebne do osiągniecia celów klimatycznych może dostarczyć właśnie polska chemia. Rząd opracował kilka dokumentów, które określają kierunki transformacji klimatycznej. Są to np. Krajowy plan na rzecz energii i klimatu, strategia rozwoju niskoemisyjnego czy polityka energetyczna Polski. Duże znaczenie w transformacji związanej z Europejskim Zielonym Ładem będzie miał Fundusz Modernizacyjny, jego środki nie będą ograniczone do samej energetyki, ale też będzie on funkcjonował w innych sektorach przemysłowych. Dobrą informacją jest, że spółki chemiczne też będą mogły ubiegać się o dofinansowanie. Unia Europejska przygotowała także fundusz innowacyjny, kierowany do najbardziej innowacyjnych projektów, również takich, które będą wdrażane na skalę komercyjną – stwierdził Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wyświetlono: 285

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej