Artykuły - Tworzywa sztuczne

Miasta ruszyły na wojnę z tworzywami

06.05.2020
Autor: Dominik Wójcicki
Miasta ruszyły na wojnę z tworzywami

Na podparcie swoich działań władze Wałbrzycha podawały jeszcze taki przykład. Otóż w mieście w ciągu pięciu ostatnich lat ilość wytworzonych i odebranych odpadów segregowanych wzrosła o 225%. W 2014 r. odebrano 2657,1 MG odpadów, a w roku 2019 już 8628,16 MG odpadów segregowanych. Ustalono przy tym, że przeciętny mieszkaniec Wałbrzycha wytwarza rocznie 472 kg odpadów. Ilości te cały czas wzrastają, co tylko generuje coraz to większe koszty finansowe po stronie gminy, a praktycznie rzecz ujmując mieszkańców, którzy to pokrywają koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Naturalnie jest to problem uniwersalny i znany z całego kraju.

– Uświadomiliśmy sobie, że tak radykalny wzrost ilości wytwarzanych odpadów, a przede wszystkim odpadów plastikowych, spowodował konieczność podjęcia radykalnych działań pozwalających na realne ograniczenie na obszarze Gminy Wałbrzych konsumpcji opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dzieci. Rozumie to wielu Wałbrzyszan. Wiemy już, że przykład instytucji miejskich, który od razu przyniósł znakomite wyniki, inspiruje kolejne instytucje i firmy w Wałbrzychu. Zapraszamy je do oficjalnego przystąpienia do akcji Stop Plastik i przestrzegania kilku prostych zasad, które otaczający nas świat uczynią lepszym. Mam wielką nadzieję, że wręczane przez nas certyfikaty i promocja uczestników zbudują wspaniałą ekologiczną wspólnotę w walce o środowisko wolne od plastiku – barwnie opowiadał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Uchwała była następstwem trwającej już od kilku miesięcy w Wałbrzychu akcji „Stop z Plastikiem”. W minionym roku tamtejsza Rada Miejska skierowała wezwanie do Prezydenta Miasta, mieszkańców, podmiotów gospodarczych oraz instytucji, jednostek i spółek Gminy Wałbrzych o wyeliminowanie na terenie miasta produktów jednorazowego użytku z tworzyw. W apelu pojawiła się także prośba o to, by warunkiem objęcia przez Prezydenta Miasta patronatu nad jakimikolwiek wydarzeniami miejskimi było zobowiązanie się organizatorów do odstąpienia w trakcie tych wydarzeń od korzystania z wyrobów z tworzyw, np. reklamówek, czy butelek PET i zastępowania ich odpowiednikami z tworzyw biodegradowalnych bądź produktami wielokrotnego użytku. Ta sama Rada Miejska Wałbrzycha zaapelowała również do mieszkańców o systematyczne odstępowanie od stosowania w życiu codziennym, a w efekcie całkowite wyeliminowanie, oferowanych im jednorazowych opakowań na żywność i napoje oraz innych wyrobów jednorazowych z tworzyw sztucznych.

Coraz więcej miast mówi tworzywom NIE

Oprócz wspominanej dolnośląskiej miejscowości na podobne rozwiązania zdecydowały się już także inne miasta w kraju.

Swoją uchwałę w 2019 r. „w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przeprowadzenia akcji Kraków bez plastiku” przyjęli radni miejscy Krakowa. Zobowiązali m.in. prezydenta do kupowania w instytucjach miejskich wody w butelkach PET i promowania spożywania wody z kranu, a także korzystania z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w tworzywowych pojemnikach, ale w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Wyświetlono: 1000

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej