Nowości - Przemysł kosmetyczny ze świata

MBBT w formie nanocząsteczkowej został wpisany na listę substancji dopuszczonych do stosowania

06.08.2018

Firma BASF z zadowoleniem przyjmuje oficjalne umieszczenie metyleno-Bis-benzotriazolilu tetrametylobutylofenolu (MBBT) jako filtra UV w formie nanocząsteczkowej w załączniku VI do rozporządzenia UE w sprawie produktów kosmetycznych. MBBT jest składnikiem produktu Tinosorb® M firmy BASF.

- Jesteśmy największym dostawcą bezpiecznych do stosowania i wysoce skutecznych filtrów UV, które pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, takim jak poparzenie słoneczne, przedwczesne pojawianie się zmarszczek, a także — przy częstej i intensywnej ekspozycji — zwiększone ryzyko raka skóry. Tinosorb M jest integralną częścią naszej szerokiej oferty kosmetyków do opalania i od lat sprawdza się jako składnik stosowany w wielu produktach konsumenckich na całym świecie. Z zadowoleniem przyjmujemy zezwolenie UE na stosowanie substancji MBBT w formie nanocząsteczkowej po tym długim okresie przejściowym — powiedział Dirk Mampe, wiceprezes Business Management Personal Care Solutions Europe.

Tinosorb M jest dostępny na rynku i powszechnie stosowany od 2000 roku. MBBT został wówczas dopuszczony jako aktywny składnik UV do stosowania w produktach kosmetycznych i od tego czasu jego formuła nie uległa zmianie. Dodatkowe zezwolenie było jednak konieczne w odniesieniu do produktów w formie nanocząsteczkowej ze względu na nowelizację przepisów unijnych dotyczących produktów kosmetycznych (rozporządzenie (WE) nr 1223/2009) w 2009 r. W 2015 r. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) opublikował pozytywną opinię naukową na temat bezpieczeństwa MBBT (w formie nanocząsteczkowej), którą potwierdził w styczniu 2018 r. po rozpatrzeniu dodatkowych pytań postawionych przez poszczególne państwa członkowskie UE. Na chwilę obecną jest to trzeci filtr UV firmy BASF w formie nanocząsteczkowej, który jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach w Europie, po produkcie Tinosorb® A2B dopuszczonym w 2014 roku i Z-Cote® w 2016 roku.

Wyświetlono: 4030

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej