Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Małe reaktory jądrowe szansą polskiej chemii?

14.01.2019

Ministerstwo Energii raz jeszcze potwierdziło zamiar prowadzenia prac na rzecz rozwoju małych reaktorów jądrowych HTR.

Małe reaktory jądrowe, np. wysokotemperaturowe reaktory jądrowe (HTR) będą mogły znaleźć zastosowanie jako źródło ciepła przemysłowego. Reaktory te pracują w bardzo wysokiej temperaturze (500-1000°C) i właśnie wytwarzane przez nie ciepło byłoby wykorzystywane przez przemysł, szczególnie przez przemysł chemiczny.

Program wdrożenia reaktorów wysokotemperaturowych HTR o mocy 100-200 MWth ma odpowiadać na zapotrzebowanie polskiego przemysłu chemicznego na ciepło procesowe i dawać ogromne oszczędności w zużyciu importowanego gazu. Program ten jest niezależny od tzw. dużej energetyki jądrowej.

W wielu procesach technologicznych, szczególnie w przemyśle chemicznym, standardowym nośnikiem ciepła jest para o temperaturze ok. 550°C. Reaktory HTR mogą dostarczać parę właśnie o takich parametrach.

Dokonany przez Ministerstwo Energii przegląd dostępnych technologii reaktorowych wykazał, iż reaktory chłodzone helem (HTGR) stanowią najlepszą opcję ze względu na unikalne cechy inherentnego bezpieczeństwa uniemożliwiające stopienie rdzenia. Z tego względu reaktory typu HTGR można budować bliżej siedzib ludzkich. Mogą one być częścią zakładów przemysłowych. Reaktory te ponadto cechuje dojrzałość technologiczna oraz parametry techniczne optymalne do potrzeb przemysłu. Reaktory jądrowe zastąpiłyby wyeksploatowane kotły gazowe czy węglowe z zachowaniem istniejących instalacji przemysłowych. Zapotrzebowanie polskiego przemysłu na parę o takich parametrach wynosi ok. 6500 MW w kilkunastu lokalizacjach.

Polski program wdrożenia małych reaktorów HTGR przewiduje wykorzystanie ich jako źródeł ciepła przemysłowego. Reaktory HTGR mogą pracować w trybie kogeneracji to jest wytwarzania ciepła i energii elektrycznej jednak nie przewiduje się zastosowania tych reaktorów wyłącznie do produkcji energii elektrycznej.

Tagi


energetyka
Wyświetlono: 583

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej