Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

LyondellBasell sfinalizował projekt wzrostu produkcji etylenu w USA

20.01.2017
LyondellBasell sfinalizował projekt wzrostu produkcji etylenu w USA

Koncern LyondellBasell Industries, światowy lider w produkcji polyolefin, zakończył wielką inwestycję w Stanach Zjednoczonych. Oddał tam do użytku kompleks do produkcji etylenu, który zwiększa jego moce wytwórcze w tej lokalizacji o 50%.

Inwestycja LBI zrealizowana została w miejscowości Corpus Christi w Teksasie, co oznacza, że bazuje na tamtejszych pokładach gazu łupkowego. Polegała ona na rozbudowie istniejących w przywołanym miejscu zdolności wytwórczych dla etylenu. Obecnie wynosić one będą 1,13 mln ton rocznie, podczas gdy wcześniej skala produkcji sięgała 770 tys. ton. Jednocześnie inwestycja kończy wieloletni plan LyondellBasell Industries obliczony na wzrost mocy produkcyjnych dla etylenu w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich pięciu latach koncern oddał do użytku obiekty, które o prawie 1 mln ton podniosły jego możliwości wytwórcze w zakresie etylenu.

- Ponieważ widzieliśmy rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty w skali globalnej, to poszukiwaliśmy odpowiednich możliwości, które zapewniłyby nam utrzymanie pozycji w dłuższym okresie. Z tego względu zdecydowaliśmy się na rozbudowywanie istniejących w Stanach Zjednoczonych kompleksów, a nie wznoszenie całkowicie nowych obiektów. W ten sposób szybciej i mniej kosztownie byliśmy w stanie uzyskać dodatkowe moce wytwórcze – powiedział Bob Patel, prezes LBI.

Ponieważ inwestycja jest podsumowaniem całego cyklu projektów rozwojowych prowadzonych przez LBI w ostatnich latach w odniesieniu do etylenu, to warto przypomnieć inne ważniejsze działania podjęte przez koncern w tym obszarze produktowym w Stanach Zjednoczonych.

W 2012 r. LyondellBasell Industries oddał do użytku obiekty do produkcji etylenu i polietylenu w Clinton w stanie Iowa oraz Morris w stanie Illinois, podnosząc w nich wytwórczość o ponad 50 tys. ton rocznie. W 2013 r. w Channelview w Teksasie ukończył budowę instalacji metanolu o mocach 7,8 mln ton. Rok później, także w Teksasie, w miejscowości La Porte dodał do swojego portfolio 362 tys. ton nowych zdolności dla etylenu oraz w miejscowości Matagorda w Teksasie 99,6 tys. ton dla polietylenu. W 2015 r. w tym samym stanie w mieście Channelview zwiększono o 113 tys. ton produkcję etylenu.

Od 2012 r. w inwestycje prowadzone w Zatoce Meksykańskiej, czyli w Teksasie firma wydała blisko 2 mld dolarów. W najbliższej przyszłości do wydatkowania są kolejne 3 mld dolarów. Pójdą one jednak na inne cele niż produkcja etylenu. W grę wchodzi m.in. budowa w La Porte instalacji do produkcji polietylenu wysokiej gęstości, która będzie oddana do użytku w 2019 r. Ponadto w toku są prace nad budową w Channelview instalacji do produkcji tlenku etylenu oraz alkoholu tert-butylowego. Największą poza USA inwestycją koncernu było w ostatnim czasie podniesienie w niemieckim Wesseling produkcji butadienu o 70,2 tys. ton. Działo się to w 2013 r.

Wyświetlono: 853

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej