Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

LyondellBasell rozpoczyna produkcję biotworzyw

19.06.2019
LyondellBasell rozpoczyna produkcję biotworzyw

Neste, największy na świecie producent odnawialnego oleju napędowego z odpadów i innych pozostałości oraz LyondellBasell, wiodący producent masowych tworzyw sztucznych, ogłaszają wspólny projekt dotyczący produkcji polipropylenu oraz polietylenu o niskiej gęstości na bazie biologicznej.

W ramach wspólnego projektu wykorzystane zostaną odnawialne węglowodory Neste pochodzące ze zrównoważonych surowców pochodzenia biologicznego, takich jak odpady i oleje odpadowe. W ramach projektu z powodzeniem wyprodukowano już w skali pilotażowej kilka tysięcy ton biotworzyw, które zostały zatwierdzone do produkcji opakowań do żywności i są sprzedawane pod marką Circulen i Circulen Plus. Teraz czas na produkcję w skali handlowej.

- LyondellBasell ma w sobie ducha innowacyjności, który obejmuje dziesiątki lat doświadczenia, stąd nasze działania w celu wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki wykorzystaniu zasobów odnawialnych przyczyniamy się do walki ze zmianami klimatu i pomożemy naszym klientom osiągnąć cele środowiskowe - powiedział Richard Roudeix, wiceprezes LyondellBasell ds. olefin i poliolefin.

- Jesteśmy podekscytowani faktem, że umożliwiamy przemysłowi tworzyw sztucznych wprowadzanie do oferty większej ilości materiałów pochodzenia biologicznego. Bardzo satysfakcjonujące jest to, że odnawialne węglowodory Neste doskonale sprawdzają się w produkcji na skalę przemysłową polimerów na bazie biologicznej, zapewniając opcję zastępowania materiałów kopalnych. Ta pionierska współpraca z LyondellBasell stanowi ważny kamień milowy w komercjalizacji odnawialnych polimerów i chemikaliów Neste, koncentrując się na opracowywaniu odnawialnych i cyrkularnych rozwiązań dla przyszłościowych zrównoważonych marek – dodał Peter Vanacker, prezes i dyrektor generalny Neste.

Osiągnięcie obydwu firm jest znaczące, gdyż łączy unikalne surowce odnawialne Neste i możliwości techniczne LyondellBasell. Elastyczność krakerów LyondellBasell pozwoliła na wprowadzenie nowego odnawialnego surowca w zakładzie w Wesseling w Niemczech. Surowiec ten został przekształcony bezpośrednio w polietylen na bazie biologicznej i polipropylen na bazie biologicznej. Niezależna strona trzecia przetestowała produkty polimerowe za pomocą znaczników węgla i potwierdziła, że ​​zawierają one ponad 30% zawartości odnawialnej.

Nowe biotworzywa mają znaleźć zastosowanie m.in. w produkcji opakowań żywnościowych.

Wyświetlono: 1009

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej