Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

LyondellBasell ogłosił najdroższą inwestycję w swojej historii

21.07.2017

Powstanie największy na świecie kompleks produkujący tlenek propylenu oraz trzeciorzędowy alkohol butylowy (TBA). Właścicielem będzie koncern LyondellBasell Industries.

Inwestycja LBI przeprowadzona zostanie w Channelview w Teksasie. Wartość projektu to 2,4 mld dolarów, co stanowić będzie najdroższy wydatek w historii koncernu, związany z budową nowego obiektu wytwórczego. Przy wznoszeniu instalacji pracować ma do 2,5 tys. osób. Gdy już będzie gotowa w 2021 r. wówczas znajdzie w niej zatrudnienie 160 osób. Moce produkcyjne kompleksu to 470 tys. ton w przypadku tlenku etylenu oraz 1 mln ton w przypadku TBA.

- Ten światowej klasy projekt jest kluczowym elementem naszej strategii rozwoju organicznego, która ma zaspokoić rosnący globalny popyt zarówno na uretany, jak i na czystsze spalanie paliw. Realizowane przez nas inwestycje łączą w sobie dwie przewagi: posiadaną przez nas wiodącą technologię do produkcji tlenku etylenu i TBA z bliskością tanich surowców. Daje nam to przewagę konkurencyjną na globalnym rynku tych produktów – stwierdził Bob Patel, prezes zarządu LyondellBasell.

Koncern planuje sprzedaż tlenku etylenu zarówno na rynku krajowym, jak i globalnym, podczas gdy TBA będzie wykorzystywane miejscowo w ramach produkcji izobutylenu wysokiej czystości, stosowanego następnie przy tworzeniu opon i smarów.

Wyświetlono: 676

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej