Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

LyondellBasell Industries: w 2015 r. sprzedaż słabsza niż rok wcześniej

05.02.2016
LyondellBasell Industries: w 2015 r. sprzedaż słabsza niż rok wcześniej

Koncern LyondellBasell Industries, jeden z największych na świecie producentów poliolefin, podsumował miniony rok. Pod względem wielkości sprzedaży był on dla firmy słabszy niż rok wcześniejszy, ale udało się sfinalizować kilka projektów, które będą rzutować na przyszłość przedsiębiorstwa.

W 2014 r. wartość sprzedaży wygenerowanej przez LBI wyniosła 32,7 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 45,6 mld dolarów. Rekordowy w historii firmy okazał się za to wynik EBITDA: wyniósł 7,53 mld dolarów, wobec 7 mld dolarów rok wcześniej. Jednocześnie koncern ukończył dwa projekty inwestycyjne. O 125 tys. ton podniósł roczne moce produkcyjne dla etylenu w instalacji zlokalizowanej w amerykańskim stanie Teksas. Była to rozbudowa zdolności wytwórczych trzeciego już obiektu produkcyjnego LBI dla etylenu. Celem tych operacji jest podniesienie o 25% amerykańskich zdolności produkcyjnych firmy w obszarze etylenu. Ponadto o 60 tys. ton podniesiono w USA produkcję kompaundów polietylenu. W toku są realizowane w Ameryce projekty zwiększające produkcję tlenku propylenu, alkoholu tert-butylowego, a także etylenu i polietylenu w kompleksie w Corpus Christi, czyli jednym z podstawowych miejsc ekspansji amerykańskiego przemysłu chemicznego.

- Jesteśmy przekonani, że nasza pozycja rynkowa i dalsze koncentrowanie się na poprawie kosztów działania będą nam dobrze służyć w różnych warunkach rynkowych. Wiemy, że efektywność przemysłu w najbliższej przyszłości będzie zależeć od kosztów surowców i późniejszych cen. Wypracowana przez nas pozycja stanowi naszą przewagę, popyt na oferowane przez nas produkty pozostaje dobry, a rozbudowa mocy produkcyjnych powinna generować wzrost przychodów. W 2016 r. planujemy sfinalizować projekt rozbudowy zdolności etylenu o 360 tys. ton, zakończyć prace inżynieryjne nad projektem rozbudowy o blisko 500 tys. ton instalacji tlenku propylenu i zakończyć rozwijanie mocy wytwórczych dla polietylenu - powiedział Bob Patel, prezes koncernu.

W strukturze LBI wyróżnić można pięć obszarów biznesowych: produkcję olefin i poliolefin w Ameryce Północnej; produkcję olefin i poliolefin w Europie, Azji i w innych regionach; produkcję półproduktów; rafinację oraz technologię. Zwłaszcza dwa pierwsze segmenty mają kluczowe znaczenie dla działalności firmy.

W 2015 r. sprzedaż olefin i poliolefin w Ameryce Północnej była o 970 mln dolarów słabsza niż w 2014 r. Ponadto na amerykańskim rynku o 17 centów w porównaniu z rokiem wcześniejszym zmalały uzyskiwane przez LBI marże na sprzedaży etylenu. Niższe ceny sprzedaży etylenu zostały w 2015 r. częściowo zrekompensowane niższymi kosztami surowców potrzebnych do jego wytworzenia. Sama wielkość produkcji etylenu w instalacjach amerykańskich była w minionym roku o 14% wyższa niż w 2014 r. Z kolei sprzedaż poliolefin była w przypadku LyondellBasell Industries na rynku amerykańskim o 570 mln dolarów wyższa w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Jeśli chodzi natomiast o segment odpowiedzialny za produkcję olefin i poliolefin w Europie i Azji, to zanotował on w 2015 r. najwyższe EBITDA w swojej historii. Była ona o 445 mln dolarów wyższa niż w 2014 r. Sprzedaż tej jednostki była natomiast o 420 mln dolarów wyższa niż w roku wcześniejszym. Wolumen produkcji wzrósł o 7%. Firma doceniła również wkład wyników Basell Orlen Polyolefins. Płocka spółka to bowiem wspólne przedsięwzięcie LBI i PKN Orlen. Polski producent poliolefin wraz z joint venture w Korei uznane zostały za ważne składowe wpływające na wyniki całego segmentu biznesowego odpowiedzialnego za produkcję olefin i poliolefin w Europie i Azji.

Wyświetlono: 1214

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej