Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

LyondellBasell Industries rozwija recykling molekularny

09.09.2020

LyondellBasell ogłosił uruchomienie zakładu recyklingu molekularnego we włoskiej Ferrarze. Opracowana  technologia recyklingu MoReTec ma na celu przekształcanie poużytkowych odpadów tworzyw sztucznych w tzw. formę molekularną, którą można wykorzystać jako surowiec do produkcji nowych materiałów z tworzywa sztucznego.

Zjawisko tzw. recyklingu molekularnego odpadów zachodzi wtedy, gdy mamy do czynienia z całkowitym unicestwianiem wszelkiego rodzaju odpadów organicznych z jednoczesnym wytworzeniem strumienia czystych ekologicznie nośników energii przy braku emisji szkodliwych substancji do powietrza.

- Uporanie się z problemem odpadów tworzyw sztucznych zalegających w środowisku naturalnym i wprowadzanie produktów zgodnych z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym należą do podstawowych specjalizacji naszej firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Za sprawą opracowanej przez nas zaawansowanej technologii recyklingu tworzyw sztucznych większe ilości odpadów mogą zostać skierowane do łańcucha wartości i służyć jako nowe surowce do użytku w produktach wysokiej jakości, zachowując przy tym wartość porównywalną z tzw. dziewiczymi tworzywami i to tak długo, jak to tylko możliwe”.– powiedział Jim Steward, wiceprezes LyondellBasell.

Nowe typy tworzyw powstające z wykorzystaniem technologii MoReTec będą stosowane w opakowaniach na żywność i opakowaniach medycznych Wykorzystanie globalnego zasięgu technologii

LyondellBasell prowadzi badania rozwojowe w celu stworzenia innowacyjnych metod recyklingu odpadów tworzyw sztucznych już od kilku lat. W 2018 r. firma ogłosiła realizację wspólnego projektu z niemieckim Instytutem Technologii Karlsruhe (KIT). Zamierzeniem jest rozwijanie aktywności związanej właśnie z recyklingiem molekularnym. Współpraca ta potwierdziła wydajność technologii MoReTec na skalę laboratoryjną. Potem we Włoszech powstał pierwszy pełnowymiarowy zakład tego typu.

Fabryka w Ferrarze posiada zdolność przetworzenia w ciągu jednej godziny 5-10 kg odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z gospodarstw domowych.

Wyświetlono: 283

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej