Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Lotos i ERPI: strategiczne partnerstwo

15.03.2018

Grupa Lotos i amerykańska organizacja EPRI zawiązały strategiczne partnerstwo na rzecz promowania innowacyjności.

Grupa Lotos w ramach swojej strategii na lata 2017- 2022 konsekwentnie rozwija innowacyjne projekty badawcze wspólnie z amerykańskimi ekspertami z prestiżowego Electric Power Research Institute (EPRI) z Doliny Krzemowej, czyli jednej z najbardziej liczących się na świecie organizacji badawczych w sektorze energii. Konsekwencją współpracy jest decyzja Amerykanów o otwarciu przedstawicielstwa w Polsce. Jest to pierwsze biuro w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a drugie w Europie (po Dublinie). Placówka zlokalizowana zostanie jest na terenie siedziby Grupy Lotos w Gdańsku, co zwiększy efektywność działań realizowanych wspólnie przez obydwu partnerów. Współpraca pomiędzy Lotosem i EPRI, który jednocześnie dołączył do grona kluczowych doradców polskiej spółki, ma na celu jej wsparcie w działaniach badawczo-rozwojowych.


– Gotowość do rozwoju i wdrażania innowacji to jeden z filarów strategii Grupy Lotos na lata 2017-2022, mający budować naszą przewagę konkurencyjną. Współpraca z EPRI, jednym z największych i najbardziej doświadczonych instytutów badawczych na świecie w obszarze badań nad energią, to kolejny krok w stronę osiągnięcia przez Lotos pozycji lidera wdrożeń krajowych innowacji. Otwarcie biura ERPI w Gdańsku bardzo usprawni naszą kooperację, która na tym etapie rozwoju projektów, wymaga coraz większego zaangażowania ze strony partnerów. To, co jest dla nas szczególnie ważne, to dostęp EPRI do najnowszych technologii oraz bogate doświadczenia we wprowadzaniu naukowych i technicznych rozwiązań dla międzynarodowych firm z sektora energetycznego. EPRI to profesjonalny partner, który dzieląc się swoim know-how, wspiera nasze projekty – ocenia Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Członkami i partnerami realizowanych przez EPRI projektów jest ponad 1000 podmiotów na świecie. Większość z nich stanowią koncerny energetyczne, ale też agencje rządowe, organy regulacyjne i uczelnie. EPRI specjalizuje się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla sektora energetycznego. Prowadzi badania w zakresie elektromobilności, wytwarzania energii, jej dystrybucji, wykorzystywania i rozwoju smart grid (inteligentnych sieci energetycznych), efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa, rozproszonych źródeł energii, ochrony środowiska. Instytut opatentował ponad 900 rozwiązań dotyczących tych dziedzin. Współpracuje m.in. z Departamentem Energii USA, Agencją Energii Jądrowej OECD oraz koncernami motoryzacyjnymi, np. Teslą. Do tej pory w Europie funkcjonowało tylko jedno przedstawicielstwo EPRI International w Irlandii.

Dotychczas partnerzy, tj. Lotos i EPRI, koncentrowali się na ocenie nowych zasobów energii oraz efektywności energetycznej obiektów przemysłowych, takich jak rafineria gdańska. Otwarcie polskiego biura pozwoli amerykańskiemu instytutowi na rozpoznanie potencjału i rozwój współpracy badawczej w Polsce i regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Wyświetlono: 360

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej