Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Liczne zastosowania karboksymetylocelulozy

04.09.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek karboksymetylocelulozy wart jest 1,735 mld dolarów o rośnie w tempie 4,1% rocznie.

Karboksymetyloceluloza znana również jako guma celulozowa jest polimerem ekstrahowanym z czystej bawełny i pulpy drzewnej poprzez syntezę chemiczną z udziałem kwasu chlorooctowego. Jest stosowana w produkcji artykułów spożywczych i napojów, farmaceutyków, olejów (wraz z ich rafinacją), farb i tekstyliów, produktów kosmetycznych i do higieny osobistej, w procesie powlekania papieru i w produktach do pielęgnacji domu.  

Jest też używana jako środek stabilizujący, modyfikator lepkości i powlekania. Przemysł spożywczy jest wiodącym konsumentem karboksymetylocelulozy wykorzystywanej jako emulgator, stabilizator i zagęszczacz, dość często w postaci soli sodowej. W przemyśle spożywczym jest oznaczona symbolem E466 i należy do grupy emulgatorów i środków zagęszczających.

Karboksymetyloceluloza jest popularnym środkiem zagęszczającym, który pomaga zwiększyć lepkość cieczy bez znaczącej zmiany innych jej właściwości. Jako zagęstnik jest stosowana w sosach, budyniach i zupach bez zmiany ich tekstury. Dodatkowo służy do wytwarzania środków dla warstw w postacie filmu pianotwórczego. Tego typu film stanowi skuteczną barierę kontrolującą, w przypadku infekcji rany. Jednocześnie jest znacznie lepszym rozwiązaniem wobec opatrunków z gazy, w kontrolowaniu i szybkim gojeniu się ran. Ponadto karboksymetyloceluloza jest stosowana do przygotowywania żeli, do dezintegracji tabletek, do transportu leków oraz jako stabilizator emulsji, zawiesin i aerozoli.

Wśród kluczowych graczy aktywnie działających na globalnym rynku karboksymetylocelulozowym wyróżniamy firmy J.M. Huber Corporation; Ashland Global Holdings; Quimica Amtex y Amtex Chemicals; Changzhou Science and Technology; DKS; Carlyle Investment Management LLC; Formitex Empreendimentos e Participacoes; Mikro-Technik; Zibo Hailan Chemical; Chongqing Lihong Fine Chemicals.

Wyświetlono: 1592

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej