Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Łatwiejsze barwienie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

28.03.2019
Łatwiejsze barwienie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

BASF Color Solutions opracowało atrakcyjne rozwiązania w zakresie produkcji koncentratów barwiących, środków pomocniczych oraz mieszanin koncentratów dla materiałów pochodzących z recyklingu. W efekcie uproszczone zostało ponowne barwienie granulatu do produkcji materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

BASF przekonuje, że skoro stale wzrasta znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego, to barwienie na nowo granulatu do produkcji materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu staje się niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku ponownego wykorzystania w tym samym zastosowaniu. Celem jest osiągnięcie odcienia porównywalnego z kolorystyką nowych materiałów. Jest to nie lada wyzwanie ze względu na intensywnie zmieniające się odcienie regenerowanego materiału oraz zjawisko starzenia się zastosowanego tworzywa sztucznego. Do tej pory dostosowywano oddzielną partię koncentratu do każdej partii materiału pochodzącego z recyklingu, aby osiągnąć docelowy odcień i pożądane właściwości materiału.

By przyspieszyć ten proces, BASF Color Solutions opracowało jednak atrakcyjne rozwiązania dla swoich klientów i z ich udziałem. Bazowało na wieloletnim doświadczeniu w produkcji koncentratów barwiących, środków pomocniczych oraz mieszanin koncentratów dla materiałów pochodzących z recyklingu.

- Oferujemy specjalne koncentraty, które pozwalają na szybkie uzyskanie docelowego odcienia granulatu jedynie przez dostosowanie ich dawek. W ten sposób można wykorzystać raz opracowaną formułę koncentratu dla różnych partii granulatu. Opracowano także rozwiązanie oparte na systemie modułowym. Polega ono na tym, że klient sam przygotowuje odpowiednią partię koncentratu barwiącego, przeznaczoną dla odpowiedniego materiału pochodzącego z recyklingu, stosując wybrany przez siebie program doboru kolorów. W tym celu otrzymuje zestaw odpowiednich pojedynczych partii koncentratów, które odpowiadają kolorystycznie odcieniom zapisanym w jego programie. Klient wprowadza do programu ilość swojej obecnej partii granulatu, a program podpowiada, ile poszczególnych pojedynczych partii koncentratów należy użyć, by uzyskać odpowiedni odcień. Dzięki temu czasochłonne dopasowywanie tonu koloru, a następnie produkcja z udziałem dozownika nie są wymagane – przekonują przedstawiciele BASF.

Dodają przy tym, iż obydwa rozwiązania pozwalają użytkownikowi natychmiast rozpocząć barwienie pod warunkiem, że powszechnie stosowane produkty są w jego posiadaniu. Należy określić tylko dawkę oraz proporcje pojedynczych partii koncentratów. Ponadto klient może dokonywać swobodniejszego wyboru materiałów pochodzących z recyklingu, które zamierza ponownie wykorzystać. W przeciwieństwie do koncentratów robionych do barwienia konkretnych produktów nasze koncentraty mogą być wykorzystane do barwienia każdego rodzaju granulatu. Zatem obie koncepcje przynoszą korzyści zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Znajdują też zastosowanie w ponownym barwieniu granulatów.

Wyświetlono: 951

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej