Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Lanxess zwiększył produkcję kompozytów

24.09.2019

Koncern Lanxess uruchomił dwie dodatkowe linie produkcyjne materiału kompozytowego Tepex, które podniosą dotychczasowe moce wytwórcze o 50%. To odpowiedź na rosnące wykorzystanie takich materiałów w przemyśle motoryzacyjnym i branży elektroniki użytkowej.

Inwestycję w zakładzie w Brilon w Niemczech zrealizowała spółka Bond-Laminates, podmiot zależny Lanxessa. 

- Nasze dwie nowe linie termoplastycznego kompozytu Tepex wzmacnianego włóknami ciągłymi to reakcja na duże zapotrzebowanie na masową produkcję elementów wytrzymujących duże naprężenia, wykorzystywanych w lekkich samochodach i elektronice użytkowej – mówi Christian Obermann, dyrektor zarządzający firmy Bond-Laminates. 
Aby pomieścić zwiększoną z sześciu do ośmiu liczbę linii produkcyjnych, zbudowano nową halę o powierzchni około 1500 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł kilka milionów euro i obejmował również trzy wycinarki, w tym nową czterogłowicową wycinarkę wodną do cięcia elementów prefabrykowanych.

Kompozyt Tepex cieszy się rosnącą popularnością w przemyśle motoryzacyjnym w wielkoskalowej produkcji lekkich elementów konstrukcyjnych, takich jak wsporniki przednie i wsporniki zderzaków, pedały hamulca czy elementy osłony podwozia. Jednym z najnowszych przykładów są dwa elektrycznie regulowane pojedyncze siedzenia tylne dla modelu Audi A8, w których pokrycia siedziska są produkowane w procesie formowania hybrydowego z wykorzystaniem materiału kompozytowego Tepex dynalite opartego na poliamidzie 6. Dzięki temu siedziska są o blisko 45% lżejsze w porównaniu z wersją metalową o zbliżonych parametrach.

Koncern Lanxess dostrzega również potencjał wykorzystywania kompozytu Tepex do produkcji oparć, podłokietników i siedzisk w ramach nowych, niezwykle złożonych rozwiązań w pojazdach autonomicznych, jak również wygodnych siedzeń do autobusów wahadłowych, luksusowych oraz mikrobusów rodzinnych. Samochody elektryczne stanowią atrakcyjne pole do zastosowań kompozytu Tepex.

– Szeroki zakres zastosowań obejmuje wsporniki przednie, wsporniki do drzwi i zderzaków, wnękę bagażnika, obudowy akumulatorów, jak również wsporniki modułów elektrycznych i elektronicznych, a także elementy konstrukcyjne w części przeszklonej oraz konstrukcyjne listwy w podwoziu chroniące akumulatory – zauważa Henrik Plaggenborg, szef Tepex Automotive w koncernie Lanxess.

Typowe zastosowania materiału kompozytowego Tepex w elektronice użytkowej obejmują cienkościenne, a jednocześnie wytrzymałe i sztywne elementy konstrukcyjne telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i telewizorów. W branży sportowej kompozyt Tepex jest wykorzystywany do produkcji podeszw, części rowerowych, butów narciarskich, ochraniaczy i kasków.

Wyświetlono: 395

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej