Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess: wzrost przychodów we wszystkich segmentach

21.11.2017
Lanxess: wzrost przychodów we wszystkich segmentach

Wzrost sprzedaży o 25% do poziomu 2,4 mld euro to dorobek koncernu Lanxess w trzecim kwartale tego roku.

Lanxess bardzo pozytywnie zaskoczył wynikami za okres lipiec – wrzesień br. Oprócz wzrostu przychodów także zysk EBITDA podskoczył o 35%, tj. do poziomu 347 mln euro. Ze względu na jednorazowe wydatki nadzwyczajne przychody netto wyniosły 55 mln euro, w porównaniu do 62 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku. Te jednorazowe wydatki obejmowały przede wszystkim konsolidację produkcji prekursorów środków smarujących oraz powiązane z tym zaprzestanie produkcji w zakładzie w Amsterdamie. Szczególnie pozytywny wpływ na wyniki miał wkład jednostek przejętych od spółki Chemtura oraz wyższe wolumeny sprzedaży.

– Koncern Lanxess intensywnie się rozwija. Nasz strategiczny nacisk na środki chemiczne o wysokiej marży zysku jest coraz bardziej opłacalny. Również pod względem operacyjnym bardzo dobrze sprawdza się nowa konfiguracja. Szczególnie pozytywne jest to, że znaczny wzrost zysków możemy zaobserwować we wszystkich regionach i wszystkich segmentach specjalistycznych środków chemicznych – podkreślił Matthias Zachert, prezes niemieckiej spółki.

Po konsolidacji produkcji chromowych środków chemicznych i prekursorów środków smarujących Lanxess realizuje ogłoszoną optymalizację portfolio. Grupa sprzedała kanadyjskiej spółce Superior Plus Corp. jednostkę prowadzącą działalność poboczną w zakresie produkcji roztworów dezynfekujących z ditlenku chloru. Jednostka produkcji ditlenku chloru, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, była częścią pionu Clean & Disinfect nabytego od spółki Chemours w sierpniu 2016 r.

Jeśli chodzi o wyniki sprzedaży, to była ona w trzecim kwartale wyższa we wszystkich obszarach biznesowych.

W segmencie Advanced Intermediates wyniosła 479 mln euro, co oznacza wzrost o 10% względem poprzedniego roku. Zysk EBITDA wzrósł o prawie 5% do kwoty 87 mln euro. Był to efekt większego wolumenu sprzedaży.

Przychody w segmencie Specialty Additives poszły w górę o 124% do poziomu 478 mln euro. Zysk EBITDA wyniósł w tym segmencie 77 mln euro (+120%). Tak istotny przyrost zysków wynika głównie z integracji jednostki spółki Chemtura działającej w branży dodatków.

Sprzedaż w segmencie Performance Chemicals wzrosła o 11% do poziomu 364 mln euro. Zysk EBITDA wzrósł do poziomu 65 mln euro (+16%).

W segmencie Engineering Materials sprzedaż zwiększyła się o 36,6% do poziomu 351 mln euro. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych podskoczył o 52,4% do poziomu 64 mln euro. W jednostce biznesowej High Performance Materials pozytywny wpływ na zysk wynikał z wyższych wolumenów sprzedaży oraz dążenia do oferowania produktów gwarantujących wyższe marże. Do wzrostu zysków przyczyniła się również wytwarzająca uretany jednostka nabyta w ramach spółki Chemtura, której to produkty charakteryzują się wysoką marżą.

W segmencie Arlanxeo sprzedaż wzrosła o ok. 6% do poziomu 717 mln euro. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł w tym segmencie 76 mln euro, co oznacza spadek o 17%. Było to spowodowane znaczną zmiennością cen surowców i słabą pozycją dolara amerykańskiego.

Koncern Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Zatrudnia ok. 19,2 tys. osób w 25 krajach i posiada 75 zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Wyświetlono: 458

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej