Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Lanxess: wysoka przepuszczalność światła laserowego

15.06.2018

Jednym z nowych produktów koncernu Lanxess z linii bezhalogenowych, opóźniających zapalenie poliamidów 66 jest tworzywo Durethan AKV30FN04LT.

Ten innowacyjny materiał został zoptymalizowany pod kątem spawania laserowego, który to proces jest coraz częściej stosowany do łączenia podzespołów elektrycznych i elektronicznych, ponieważ wiąże się z ograniczonym obciążeniem cieplnym i nie powoduje powstawania pyłu. Dla koloru czarnego przepuszczalność światła o zakresie długości fal typowym dla procesu spawania laserowego wynosi ponad 50% przy grubości 1,5 mm. Zapewnia to wysokie i szybkie przekazywanie ciepła podczas spawania. Obszar łączenia topi się szybciej, co przekłada się na niższe koszty produkcji.

– Poliamid 66 zawiera środki opóźniające zapalenie, które charakteryzują się praktycznie zerową tendencją do tworzenia nalotów, co oznacza, że na powierzchni formy nie powstają żadne osady podczas formowania wtryskowego. Durethan AKV30FN04LT zawiera system stabilizacji termicznej XTS3 i dzięki temu może być wykorzystywany w warunkach długotrwałych wysokich temperatur eksploatacyjnych. Materiał jest zgodny ze standardem bezpieczeństwa przeciwpożarowego UL 94 amerykańskiej organizacji testowej Underwritter Laboratories (UL); najlepszy wynik w postaci klasy V-0 uzyskano dla próbki testowej o grubości zaledwie 0,4 mm. Nowy związek charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem odporności na prądy pełzające (600 V), co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie z normą IEC 60112. Jednym z potencjalnych zastosowań tego materiału jest produkcja wyłączników bezpieczeństwa – wyjaśnia Alexander Radeck, ekspert koncernu Lanxess.

Wyświetlono: 3138

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej