Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Lanxess wykorzystuje gospodarkę o obiegu zamkniętym w produkcji tworzyw sztucznych

07.07.2020
Lanxess wykorzystuje gospodarkę o obiegu zamkniętym w produkcji tworzyw sztucznych

Koncern Lanxess wprowadza na rynek nową gamę poliamidów Durethan ECO zawierającą włókna z odpadów szklanych.

Wprowadzając nową serię tworzyw sztucznych, Lanxess udowadnia, iż w coraz większym stopniu wykorzystuje surowce pochodzące z recyklingu.

– Chcemy pomóc w przestawieniu się z modelu, w którym ludzie wyrzucają wszystko do śmieci, na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Naszym celem jest sprawić, aby coraz więcej naszych tworzyw sztucznych było produkowanych w zrównoważony sposób, tak aby nasz rozwój był mniej uzależniony od wykorzystywania ograniczonych zasobów. Pragniemy zmniejszyć nasz ślad węglowy i chronić środowisko – wyjaśnia Günter Margraf, globalny menedżer produktu w jednostce High Performance Materials (HPM).

Durethan ECOBKV30H2.0, ECOBKV35H2.0 i ECOBKV60XF to przykłady produktów wytwarzanych zgodnie z tą strategią. Włókna z recyklingu produkowane z odpadów szklanych stanowią odpowiednio 30%, 35% i 60% masy tych trzech nowych poliamidów 6.

Metoda bilansu masy wywodzi się z inicjatywy zapoczątkowanej przez organizację non profit Ellen MacArthur Foundation i jest wykorzystywana przez firmy na całym świecie, w tym przez wielu producentów tworzyw sztucznych, w przypadku chemicznego recyklingu odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych.

W ramach tej metody surowce pochodzące z recyklingu są uwzględniane w produkcji wraz z powszechnie stosowanymi w innych przypadkach surowcami petrochemicznymi lub mineralnymi, a następnie arytmetycznie przypisywane do produktu końcowego.

Podstawowa zasada jest podobna jak w przypadku sposobu, w jaki przyjazna dla środowiska energia elektryczna lub gaz są wprowadzane do sieci energetycznej lub gazowej. Ilość energii wytwarzanej w sposób zrównoważony w sieci energetycznej rośnie wraz z zapotrzebowaniem, chociaż fizyczne rozróżnianie źródeł energii na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego nie jest możliwe.

Jednym z punktów przemawiających na korzyść metody bilansu masy jest fakt, że właściwości produktu końcowego, takiego jak poliamid wzmocniony włóknem z odpadów szklanych poddanych recyklingowi, są takie same jak właściwości materiału pierwotnego. Innymi słowy, zastosowanie tej metody nie oznacza rezygnacji z jakichkolwiek właściwości produktu. Oznacza to, że wtryskarka może przetwarzać materiały przy użyciu istniejących rozwiązań, tak jak w przypadku produktu konwencjonalnego. Jednocześnie zapewnione są korzyści płynące ze zrównoważonego rozwoju w przypadku certyfikowanego produktu.

Głównym odbiorcą trzech nowych materiałów jest przemysł motoryzacyjny. Durethan ECOBKV60XF ma wyjątkową wytrzymałość i sztywność, co sprawia, że nadaje się do produkcji elementów konstrukcyjnych, takich jak przody, wsporniki łożysk pedałów oraz słupki, a także lekkie podstawy akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Lanxess zamierza stopniowo zwiększać liczbę produktów ECO certyfikowanych zgodnie z metodą bilansu masy. Planuje wprowadzenie na rynek nowego poliamidu 6 o zawartości włókien szklanych na poziomie 30% i mniejszym śladzie węglowym. Kaprolaktam niezbędny do produkcji tego bardziej ekologicznego poliamidu będzie pozyskiwany w drodze wyboru surowców petrochemicznych, które pomogą to zapewnić.

Obecnie Lanxess nie wykorzystuje włókien z odpadów szklanych pochodzących z wycofanych z eksploatacji komponentów (tzw. recykling poużytkowy), ale postrzega je jako szczególnie ekologiczny surowiec do wykorzystania w produkcji nowych włókien szklanych.

- Zapewniają one przecież podobne korzyści jak zbiórka pojemników szklanych w gospodarstwach domowych i ich recykling, które to działania są z powodzeniem podejmowane już od dłuższego czasu. Odpady szklane topią się w niższych temperaturach niż surowce wykorzystywane do produkcji włókien szklanych. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie energii, a tym samym zmniejszenie emisji CO2. Wykorzystywanie odpadów szklanych zmniejsza także zużycie zasobów, ponieważ pozwala zaoszczędzić surowce szklane. Oznacza to również, że nie ma potrzeby utylizacji tych odpadów – mówi Günter Margraf z koncernu Lanxess.

Wyświetlono: 1491

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej