Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess wprowadza na rynek nowe elementy do odwróconej osmozy

25.02.2016

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, zaprezentował nowatorskie elementy do odwróconej osmozy, wykazujące się zwiększoną efektywnością.

– Udało nam się w bardzo krótkim czasie opracować gotowy produkt w postaci nowatorskiego feed spacera stosowanego w elemencie membranowym. Produkt ten optymalizuje przepływy w elemencie odwróconej osmozy, a tym samym ogranicza zużycie energii. W połączeniu z naszą sprawdzoną membraną do odwróconej osmozy marki Lewabrane, uzyskujemy produkty o wysokich parametrach odpowiednie do szeregu rozmaitych zastosowań – wyjaśnił Carsten Schellenberg, dyrektor ds. badań i rozwoju w zakładzie produkcji membran podległym jednostce Liquid Purification Technologies (LPT) zlokalizowanej w niemieckim Bitterfeld.

Początkowo zaprezentowane zostaną dwa nowe produkty: Lewabrane B400 LE ASD oraz Lewabrane B400 FR ASD. Elementy te są przystosowane do pracy w wodzie słonawej i odznaczają się standardowymi wymiarami (długość: ok. 1 m, średnica ok.20 cm) oraz bardzo niskim zużyciem energii i wysoką odpornością na fouling.

Nowe produkty z linii Lewabrane zostały opracowane w ramach projektu kooperatywy badawczej z udziałem Lanxess oraz partnerów regionalnych i międzynarodowych. Siatki dystansowe, stanowiące część elementu membranowego, mają kilka funkcji. Rozdzielają powierzchnie membran, umożliwiając szybki przepływ wody, stanowią element wspierający membranę w trakcie procesu i zapewniają turbulentny przepływ wody. Choć przepływ turbulentny sprzyja niskiej koncentracji soli na powierzchni membrany i ogranicza stopień polaryzacji stężeniowej, wywołuje również zwiększony spadek ciśnienia w porównaniu z przepływem laminarnym. Dlatego optymalny kształt feed spacera ma krytyczne znaczenie dla właściwości elementów odwróconej osmozy. W tym nowatorskim rozwiązaniu stosuje się włókna o zróżnicowanej grubości. Nazwa nowej rodziny produktów pochodzi właśnie od zmiennego układu włókien.

Symulacje za pomocą obliczeniowej dynamiki płynów już wcześniej wykazały, że elementy odwróconej osmozy wyposażone w feed spacery ASD faktycznie są w stanie poprawić parametry przepływu. Obliczenia te zostały potwierdzone w późniejszych testach prototypów wykonanych w ramach projektu. Prototypy charakteryzowały się znacząco niższym spadkiem ciśnienia niż produkty standardowe oraz produkty konkurencyjne. Ograniczona została ponadto tendencja do pojawiania się skalingu. W przypadku nowych elementów oczekiwane jest zmniejszenie zużycia energii i wydłużenie czasu pracy.

Odwrócona osmoza jest najdoskonalszym sposobem filtracji dostępnym na rynku. Jest m.in. podstawą jednej z metod odsalania wody morskiej. Stosuje się ją do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych. Metoda ta pozwala na odzyskanie wody oraz cennych substancji zawartych w ściekach. Główną jej zaletą jest stosunkowo małe zużycie energii, gdyż proces zachodzi bez przemiany fazowej.

Wyświetlono: 2123

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej