Nowości - Chemia budowlana ze świata

Lanxess pomaga producentom farb i lakierów w ich rozwoju

22.04.2015

Koncern Lanxess wprowadza na rynek szeroką gamę produktów dla branży farb i lakierów. Chodzi o barwniki, środki biobójcze, dodatki zmniejszające palność oraz produkty benzylowe do produkcji lakierów.

Jedną z najważniejszych nowości Lanxessa są jasnoczerwone pigmenty o wyjątkowo dużej chromatyczności. Ich przemysłowa produkcja rozpocznie się w Ningbo w Chinach na początku 2016 r. Już teraz jednak reaktor próbny w Krefeld-Uerdingen w Niemczech rozpoczął produkcję nowych odcieni na potrzeby badań.

Druga z nowości firmy to czerwone barwniki produkowane z użyciem technologii Penniman. Metoda ta wykorzystuje kwas azotowy. Jest szeroko stosowana w Chinach do produkcji czerwonych pigmentów żelazowych. W związku z powstawaniem gazowych tlenków azotu (NOx), jak również rozpuszczalnych związków azotanów i amoniaku, jest jednak bardzo problematyczna z perspektywy środowiska.

Przy opracowywaniu innowacyjnego i bardziej zrównoważonego procesu Penniman do produkcji czerwieni odkryto, że oprócz znanych emisji tlenków azotu wytwarzane są również znaczne ilości podtlenku azotu (N2O). Wpływ podtlenku azotu jako krytycznego gazu cieplarnianego jest 300 razy większy niż w przypadku CO2. Dzięki dokładnemu oczyszczaniu strumieni gazów odlotowych z NOx oraz N2O oraz skutecznemu biologicznemu oczyszczaniu ścieków zanieczyszczonych amoniakiem i azotanami zmodernizowana technologia Penniman do produkcji czerwieni opracowana przez Lanxess ustanawia nowe standardy w przemyśle tlenków żelaza.

Jednostka organizacyjna koncernu Lanxess Rhein Chemie Additives opracowała też szeroką linię oryginalnych preparatów pigmentowych Levanyl i Levanox. Dzięki zastosowaniu organicznych i nieorganicznych pigmentów o podwyższonej wytrzymałości eksploatacyjnej te wszechstronne produkty umożliwiają połączenie jaskrawych i czystych barw z doskonałą światłotrwałością i odpornością na czynniki pogodowe.

Ostatnia z nowości Lanxessa to produkty benzylowe, w tym alkohol benzylowy do produkcji najwyższej jakości barwników i preparatów do powlekania. Koncern jest największym na świecie producentem tej substancji o wysokiej czystości dzięki swoim zakładom produkcyjnym w Indiach i w Niemczech. Za sprawą tych dwóch zakładów produkujących na światową skalę na dwóch oddzielnych kontynentach ma doskonałą pozycję do zaopatrywania w tę kluczową substancję chemiczną, zarówno globalnych korporacji, posiadających liczne rozrzucone zakłady produkcyjne, jak i małych i średnich przedsiębiorstw w wielu krajach na całym świecie.

- Jednostka organizacyjna MPP (Material Protection Products) koncernu Lanxess, jako jeden z czołowych producentów składników o właściwościach biobójczych oraz preparatów biobójczych, oferuje wszechstronny asortyment produktów dla branży farb i lakierów. Środki konserwujące chronią lakiery do drewna, farby emulsyjne, lakiery i tynki przed inwazją drobnoustrojów. Koncern Lanxess opracował produkt Preventol A31-D do powłok stosowanych na zewnątrz do glono- i grzybobójczych farb elewacyjnych. Wodna dyspersja zawiera diuron o powolnym uwalnianiu oraz innowacyjne połączenie składników o właściwościach grzybobójczych, co oznacza, że wykazuje szerokie spektrum aktywności nawet w niewielkich stężeniach. Cechuje ją również korzystny profil toksyczności, nie zawiera też składników z LZO – tłumaczą przedstawiciele niemieckiej firmy.

Koncern Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2013 r. osiągnął sprzedaż o wartości 8,3 mld euro. Obecnie zatrudnia ok. 16,7 tys. pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie.

Wyświetlono: 2323

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej