Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Lanxess opracował sfunkcjonalizowane typy kauczuku

03.02.2016

Koncern Lanxess za pośrednictwem swojej jednostki biznesowej Tire and Specialty Rubbers (TSR) wprowadza na rynek nowe surowce dla przemysłu oponiarskiego.

Nowość Lanxessa to sfunkcjonalizowany kauczuk do produkcji opon. Chodzi o typy SSBR oraz NdBR.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, jednym z szeroko dyskutowanych w branży podejść do problemu doskonalenia istniejących związków kauczuku jest zidentyfikowanie gumy funkcjonalizowanej, która może przyczynić się do dalszej optymalizacji interakcji pomiędzy polimerem a wypełniaczem. I właśnie Lanxess prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

– To wyzwanie, którego nie docenia wielu użytkowników kauczuku syntetycznego. Nie tak łatwo jest uzyskać funkcjonalizację kauczuku Ziegler-Natta. Obecnie po wprowadzeniu na rynek funkcjonalizowanych klas kauczuku SBR pod marką Buna FX testujemy szereg nowych odmian – wyjaśnia Dave Hardy, doświadczony specjalista TSR ds. kauczuku.

Oznacza to uwzględnienie, obok na końcu łańcucha funkcjonalizowanego kauczuku, także odmiany, w których grupy funkcjonalne znajdują się wewnątrz łańcucha polimerowego. Dzięki ich własnościom gęstość potencjalnych punktów zakotwiczenia w tych klasach kauczuku jest wyższa niż w przypadku standardowych odmian funkcjonalizowanych na końcu łańcucha. W drodze szeroko zakrojonych badań chemicy koncernu Lanxess ustalili własności, jakie związki krzemionki nabywają dzięki zastosowaniu nowej, odmiennie funkcjonalizowanego kauczuku SSBR w różnych kombinacjach.

Lanxess jest jednym z wiodących producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 8 mld euro. Zatrudnia ok. 16,3 tys. osób w 29 krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne.

Wyświetlono: 3032

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej