Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess: neutralność klimatyczna przemysłu wymaga wsparcia politycznego

22.11.2019

Koncern Lanxess zapewnił o swoim zaangażowaniu w realizację porozumienia paryskiego, w szczególności jego wymogu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

- Przemysł i rząd federalny Niemiec wspólnie ponoszą zbiorową odpowiedzialność za realizację Porozumienia Paryskiego i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Za pomocą naszej inicjatywy klimatycznej składamy ofertę decydentom politycznym. Niemniej możemy osiągnąć nasz cel tylko wtedy, gdy wprowadzona zostanie polityka, która stworzy odpowiednie warunki biznesowe. Odnosząc się do obecnego procesu legislacyjnego dotyczącego uchwalenia pakietu klimatycznego przez władze Niemiec stwierdzić można, iż zobowiązanie do ochrony klimatu nie może zagrażać naszej konkurencyjności. Rząd musi o tym pamiętać, opracowując szczegóły swojego pakietu klimatycznego – powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu Lanxess.

Mocno podkreślił on również znaczenie unikania podwójnego obciążenia przemysłu w ramach funkcjonującego europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynikającego z systemów krajowych. Odnosi się to do obecnego projektu ustawy o krajowym systemie handlu uprawnieniami do emisji w Niemczech.

- W krótkim okresie musimy powrócić do konkurencyjnych cen energii. W dłuższej perspektywie czasowej będziemy w stanie zapewnić istotne rozwiązania neutralne dla klimatu tylko wtedy, gdy przemysł uzyska dostęp do wystarczającej ilości energii odnawialnej po konkurencyjnej cenie – dodał prezes chemicznego potentata.

W jego ocenie, należy również uprościć i przyspieszyć procedury zatwierdzania oraz usprawnić struktury finansowe i podatkowe dla przyszłych inwestycji. Lanxess obiecał zaś uczestnictwo w dialogu z decydentami politycznymi w tej sprawie i wsparcie procesu podejmowania decyzji politycznych.

Firma przypomina, iż od momentu jej powstania w 2004 r. poczyniła znaczne postępy na drodze do tego, aby stać się bardziej przyjazną dla środowiska. W latach 2004–2018 Lanxess zmniejszył o połowę emisję gazów cieplarnianych, z około 6,5 mln ton ekwiwalentu CO2 do około 3,2 mln ton. Walnie przyczynił się do tego zakład redukcji podtlenku azotu w Krefeld-Uerdingen w Niemczech, oddany do użytku w 2009 r.

Koncern zrealizował również wiele innych projektów służących obniżeniu emisji w zakładach na całym świecie i wspiera lokalne inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Lanxess osiągnął już swoje wcześniejsze cele w zakresie poprawy efektywności energetycznej w połączeniu z redukcją emisji CO2 i emisji lotnych związków organicznych o 25% w stosunku do 2015 r.

Wyświetlono: 431

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej