Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Lanxess: kauczuk dla energetyki wiatrowej

18.09.2014

Firma Lanxess wprowadziła na rynek kauczuk przeznaczony do stosowania w ramach produkcji dużych turbin wiatrowych z osłonami kabli.

Energia wiatrowa to jeden z trendów we współczesnej energetyce, zwłaszcza niektórych państwach Europy Zachodniej, gdzie podejmowane są starania o uniezależnienie się od energii jądrowej i paliw kopalnych. Za jedno z takich źródeł energii uważana jest właśnie energia wiatru. W tym celu Lanxess opracował produkt o nazwie Levapren do produkcji dużych turbin. Jest to bezhalogenowy, syntetyczny kauczuk etyleno-winylo-octanowy (EVM), który pomaga zmniejszyć ryzyko pożaru w pobliżu prądnic oraz zabezpieczyć duże inwestycje w przypadku pożaru.

– Levapren znajduje zastosowanie w gondolach turbin wiatrowych, zwłaszcza w osłonach kabli. Nasz elastomer EVM to idealny produkt do tego celu z dwóch powodów. Po pierwsze surowiec jest łatwy w obróbce i nie zawiera halogenów. Po drugie, elastomery EVM są w stanie przyjąć wysoką zawartość bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu, a biegunowy surowiec kauczukowy nie pęcznieje w obecności smarów - wyjaśnia Jörg Stumbaum, kierownik ds. marketingu technicznego Lanxess.

Jak tłumaczy, przez duże turbiny wiatrowe przepływają silne prądy elektryczne o napięciu przewyższającym 500 woltów. Chociaż ryzyko pożaru w turbinach wiatrowych nie jest większe niż w przypadku innych należycie utrzymanych instalacji, to jednak w razie pożaru (np. wskutek zwarcia elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego), jego ugaszenie jest dużo trudniejsze, ponieważ elementy zawierające prądnice znajdują się na dużej wysokości. Dlatego należy zabezpieczyć się przed ewentualnym pożarem w największym możliwie zakresie. A w przypadku wystąpienia pożaru, konieczne jest maksymalne ograniczenie jego skutków.

– To może okazać się trudne w przypadku materiałów zawierających halogen, np. osłon kablowych wykonanych z PCW, ponieważ materiały te, spalając się, uwalniają kwas chlorowodorowy, który atakuje części metalowe. Nawet stal nierdzewna nie jest odporna na jego działanie. W razie pożaru instalacji technicznych, największe szkody występują na ogół nie wskutek działania wysokiej temperatury płomieni, ale w wyniku korozyjnego dziania gazów powstających w procesie spalania - wyjaśnia Jörg Stumbaum. - Do tak delikatnych zastosowań, w branży stosowane są trzy różne rodzaje kabli: HFFR (kable bezhalogenowe nierozprzestrzeniające płomienia), FRNC (nierozprzestrzeniające płomienia i niekorodujące) oraz LSFOH (kable o niskiej emisji dymów, bezhalogenowe). Wszystkie te rodzaje reprezentują to samo podejście. W razie pożaru należy przeciwdziałać tworzeniu się kwasu chlorowodorowego oraz innych korozyjnych związków halogenowych w dymie. Efekt ten często uzyskuje się przy pomocy materiałów Levapren 500 lub Levapren 700, będących etyleno-winylo-octanowymi kopolimerami, które same z siebie nie zawierają halogenu. – dodaje Jörg Stumbaum.

Związki Levapren są przeznaczone specjalnie do takich zastosowań, dlatego nie mogą emitować powodującego korozję gazu kwasu chlorowodorowego, który w przypadku pożaru zwykle jest uwalniany przez materiały zawierające halogen. Levapren to materiały nie tylko pozbawiony halogenów. Te etyleno-winylo-octanowe materiały, ze stosunkowo wysoką zawartością octanu winylu, są w dużym stopniu „kompatybilne" z wypełniaczami biegunowymi dzięki swojej wysokiej biegunowości. W rezultacie Levapren 500 i Levapren 700 są w stanie pomieścić w sobie duże ilości nieorganicznych, bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu czy wodorotlenek magnezu.

Wyświetlono: 3612

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej