Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess dba o gospodarkę wodną

16.11.2020

Niemiecki koncern Lanxess kontynuuje działania w zakresie poprawy kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Rok temu przedstawiciele koncernu ogłosili, że do 2040 roku Lanxess osiągnie neutralność klimatyczną. Obecnie ten producent specjalistycznych środków chemicznych wyznaczył sobie nowe cele w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej. W ramach programu „Water Stewardship” wzmocni zrównoważoną gospodarkę wodną poprzez realizację konkretnych projektów lokalnych w czterech zakładach zlokalizowanych na obszarach o największym stresie wodnym. Celem jest zmniejszenie bezwzględnego poboru wody w tych miejscach o 15% do 2023 roku. Doświadczenia zdobyte w ramach tych projektów powinny przyczynić się do dalszej poprawy w zakresie racjonalnego wykorzystania wody na całym świecie.

Jednocześnie też Lanxess prowadzi stałe działania mające na celu wzbogacenie swej oferty w kontekście ochrony, uzdatniania i prawidłowej cyrkulacji wody. Obejmują one:

- Wymienniki jonowe – technologia ta usuwa z wody niepożądane substancje, takie jak toksyczne metale ciężkie. Ponieważ żywice jonowymienne tylko je usuwają, pozostawiając wszystkie inne jony w wodzie w stanie niezmienionym, proces uzdatniania jest szczególnie wydajny.

  • Adsorbery tlenku żelaza - usuwają one trujący arsen z wody gruntowej i pitnej.
  • Odwróconą osmozę – dzięki niej wody gruntowe zanieczyszczone przez wydobycie rudy mogą zostać przywrócone do jakości wody pitnej. Przykładowo w ten sposób zasolona woda gruntowa w Afryce Południowej o poziomie soli powyżej 1000 miligramów na litr została po 2018 r. oczyszczona i zdatna do picia. W tym celu wykorzystano 144 elementy odwróconej osmozy. Również ścieki przemysłowe zasolone można oczyszczać za pomocą membran odwróconej osmozy.
  • Dzięki technologiom uzdatniania wody Lanxess pomaga chronić kluczowe zasoby XXI wieku. Za sprawą naszych rozwiązań pomagamy osiągnąć cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju – stwierdził Matthias Zachert, prezes koncernu.
Wyświetlono: 207

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej