Artykuły - Chemia budowlana

Laboratoria chemii budowlanej mają dużo pracy

19.07.2018
Autor: Dominik Wójcicki
Laboratoria chemii budowlanej mają dużo pracy

Przemysł chemii budowlanej potrzebuje współpracy z laboratoriami umożliwiającymi przeprowadzania szczegółowych badań własności chemicznych, fizycznych i mechanicznych materiałów budowlanych.

Profil działania

Opracowywanie receptur produktów chemii budowlanej, optymalizacja bieżących receptur klienta, badanie produktów na zgodność z obowiązującymi normami, szkolenia aplikacyjno-badawcze, wdrażanie nowych technologii, rozszerzanie oferty surowcowej, uczestnictwo w procedurach reklamacyjnych – to tylko drobna część aktywności, którą muszą podejmować wyspecjalizowane jednostki laboratoryjne, współpracujące z podmiotami z przemysłu chemii budowlanej. W przypadku każdego usługodawcy laboratoryjnego zakres świadczeń jest jednak bardzo rozległy.

– Nie ma jednego czy nawet kilku badań, które wykonujemy najczęściej. Przez ostatnie lata zakres oferowanych przez nas usług został zmodyfikowany, dzięki czemu dzisiaj wykonujemy prace z całej naszej oferty, na wszystkich aparatach posiadanych w laboratorium. Oczywiście wykonujemy bardzo dużo badań odporności na szorowanie powłok farb lateksowych, badań starzeniowych w komorach, czy też badań i analiz dyspersji polimerowych. Wszystko zależy jednak od sezonu, bo w ten sposób również można wyróżnić większe lub mniejsze zainteresowanie pracami badawczymi. Inne prace wykonuje się wiosną i latem, a inne jesienią i zimą. Bardzo dużo wykonujemy badań aplikacyjnych surowców, a więc przygotowywania próbek z różnymi surowcami, doboru ich ilości. Przy takich badaniach wykonuje się obszerny zakres testów, począwszy od oznaczeń pH, lepkości, przez oznaczenia minimalnej temperatury tworzenia filmu dyspersji polimerów, oznaczanie twardości, po badania wytrzymałości powłok w komorach symulujących naturalne warunki atmosferyczne – opowiada Artur Pałasz, stojący na czele Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Farb, Klejów i Polimerów Spektrochem. Ośrodek posiada ponad 10-letnie doświadczenie badawczo-wdrożeniowe w obszarze farb, lakierów, tynków i innych produktów wodorozcieńczalnych dyspersyjnych, jak i w syntezie dyspersji polimerów stosowanych do produkcji dyspersyjnych produktów chemii budowlanej.

– Wyróżnia nas wszechstronność funkcjonowania. Przez to określenie rozumiem naszą zdolność do podejmowania różnych działań. Uciekamy od sytuacji, w której wąsko definiujemy własną działalność, określamy listę zadań, które wykonujemy i nic ponadto nie wchodzi w grę w kontekście współpracy z potencjalnym klientem. Co chwilę przecież pojawiają się nowe oczekiwania ze strony rynku, rośnie zapotrzebowanie na kolejne usługi i na bieżąco staramy się poszerzać własne kompetencje w odniesieniu do tych kwestii – dopowiada Marcin Kadłubowski, właściciel AM Solutions, czyli spółki, która podejmuje się badań mikrobiologicznych oraz analitycznych produktów takich, jak farby, tynki, dyspersje.

Bada również produkty stosowane w różnych dziedzinach przemysłu z uwzględnieniem kategorii i grup produktów biobójczych według BPR. Wykonuje m.in. testy sterylności, badania obciążeniowe oraz sprawdza skuteczność zabezpieczeń produktów przed rozwojem mikroorganizmów.

Wyświetlono: 1448

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej