Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Kwarc chętnie wykorzystywany w branży jubilerskiej

17.01.2020
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek kwarcu został wyceniany jest na 8,23 mld dolarów i rośnie w tempie 6,4% rocznie.

Od dłuższego czasu prace badawczo-rozwojowe w zakresie wydajnego wytwarzania kwarcu oferują realne możliwości rozwoju tego rynku. Generowanie płyty kwarcowej z dużego kryształu o wadze około 1,5 wymaga długich prac, które obejmują ciągłe cięcie, wpływanie na powierzchnię i sprawdzanie. Każdy niewielki krok w przetwórstwie kwarcu wymaga kruszenia lub docierania, a do uzyskania twardego kwarcu wymagana jest wysoka precyzja. Dopóki kamienie szlachetne nie zaczęły być stosowane na szeroką skalę w pracach elektrycznych, kruszenie twardych i kruchych substancji ograniczało się przede wszystkim do klejnotów, a stosowane metody i materiały nie były odpowiednie do przygotowania kwarcu na dużą skalę.

Czynniki napędzające rozwój rynku uwzględniają m.in. wzrost wykorzystania kwarcu w branży jubilerskiej, produkcji szkła oraz petrochemii i elektronice. Kwarc jest coraz częściej stosowany w przemyśle szklarskim do produkcji szkła opakowaniowego, szkła płaskiego, specjalnego oraz włókien szklanych. Są jednak i czynniki, które hamują rozwój branży. Oto bowiem kwarc dość łatwo ulega uszkodzeniu w wyniku nadmiernego ciepła, poza tym jest stosunkowo drogi. Również zastosowanie grafitu zamiast kwarcu jest jednym z czynników ograniczających rozwój rynku.

Poddając analizie produkty, kwarc klasyfikuje się na powierzchnie i płytki kwarcowe, kwarc o wysokiej czystości, szkło kwarcowe, kryształ kwarcowy oraz piasek kwarcowy. Powierzchnie i płytki kwarcowe zajmują dominującą pozycję na rynku. Oczekuje się jednak, że kwarc wysokiej czystości ma przed sobą najwyższe tempo wzrostu w kolejnych latach, nawet o 8% rocznie.

To Ameryka Północna ma dominujący udział w globalnym rynku kwarcu.

Tagi


kwarc
Wyświetlono: 2231

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej