Artykuły - Przemysł detergentowy

Kształtowanie funkcjonalnych cech produktu

14.10.2019
Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Kształtowanie funkcjonalnych cech produktu

Proszki zaglomerowane drogą natrysku idealnie się rozpuszczają i optymalnie dyspergują zabrudzenia.

Powłoczka zewnętrzna chroni granulat przed wpływami zewnętrznymi i we właściwym momencie inicjuje kontrolowane uwalnianie substancji aktywnych.

Dzięki technologii fluidalnej i strumieniowej można w jednym kroku technologicznym przy zastosowaniu produkcji szarżowej lub ciągłej, jednostopniowej lub wielostopniowej znacząco podnieść jakość finalnego produktu. Dostępne technologie procesowe to: aglomeracja różnego rodzaju proszków, granulacja i mikrokapsułkowanie natryskowe z wykorzystaniem natychmiastowego suszenia termicznego, powlekanie natryskowe proszków, aglomeratów, granulatów i peletek. Aktywne substancje piorące, stabilizatory, enzymy, polimery, środki zapachowe i aromatyzujące oraz inne substancje czynne mogą być dzięki tym technologiom optymalnie przetwarzane, chronione i uszlachetniane.

W części I artykułu wyjaśniono na przykładzie granulacji natryskowej w jaki sposób aktywne proszki piorące mogą być przetwarzane w odporne na ścieranie i łatwe do dozowania granulaty, które charakteryzują się wyraźnie zdefiniowanym stopniem rozpuszczalności („Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” 2/2019). Na przykładzie olejków eterycznych i aromatów pokazano, jak powyższe substancje są homogennie zamykane w matrycy ochronnej w procesie mikrokapsułkowania.

W procesie tym zastosowano podobną do granulacji technikę natrysku połączoną z natychmiastowym suszeniem termicznym. Metoda natrysku wykorzystywana jest również do wytwarzania aglomeratów ze składników stałych. Aglomeraty powstają przez połączenie trwałymi mostkami cząstek materiałów stałych. Aglomeraty charakteryzują się wysokim stopniem porowatości.

Wyświetlono: 1480

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej