Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Krakchemia: spadek zysku w 2013 r.

14.03.2014

Krakchemia, jeden z liderów polskiego rynku dystrybucji tworzyw sztucznych, zanotowała w 2013 r. wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku wcześniejszego o 8,85%, jednak zysk w stosunku do 2012 r. był o 10,7% niższy.

Działalność dystrybucyjna firmy prowadzona była w ubiegłym roku w obszarze granulatów tworzyw sztucznych (odpowiadały one za ponad 90% zrealizowanych przychodów), folii opakowaniowych oraz odczynników i surowców chemicznych. Krakchemia zaopatrzyła w tworzywa sztuczne ok. 1,1 tys. odbiorców z całej Polski. Łącznie wszystkie sprzedawane przez nią produkty trafiły do ponad 1,9 tys. odbiorców. Paleta oferowanych wyrobów pochodziła od ok. 200 dostawców krajowych i zagranicznych, z czego w obszarze tworzyw sztucznych kluczowym był Basell Orlen Polyolefins, którego Krakchemia jest autoryzowanym dystrybutorem. Wszystkie wymienione czynniki przyniosły ostatecznie efekt w postaci osiągnięcia przychodów ze sprzedaży w wysokości 583,09 mln zł (rok wcześniej było to 535,66 mln) i zysku w wysokości 9 mln (rok wcześniej było to 10,23 mln zł).

- Rok 2013 był dla spółki rokiem trudnym. Niekorzystne trendy cenowe na rynku granulatów tworzyw sztucznych wpływały niekorzystnie nie tylko na działalność dystrybucyjną granulatów tworzyw sztucznych, ale również na działalność dystrybucyjną folii opakowaniowych. Pomimo spowolnienia tempa przyrostów sprzedaży i marży, spółka utrzymała miano największego dystrybutora granulatów tworzyw sztucznych oraz znaczącego gracza na rynku folii opakowaniowych. Od 2010 r. konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne związane ze wzrostem sprzedaży i podnoszeniem wskaźnika rentowności netto – przyznaje Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Kreśląc perspektywy na przyszłość, władze firmy utrzymują, iż znacznie niższe zużycie w Polsce tworzyw sztucznych oraz materiałów opakowaniowych niż ma to miejsce w krajach rozwiniętych UE, w naturalny sposób przyczynia się do wzrostu rynku dystrybucyjnego tworzyw oraz folii opakowaniowych. Polski rynek konsumpcyjny tworzyw sztucznych w dalszym ciągu zapewniać ma dobre warunki do rozwoju przetwórstwa polimerów, a do kraju trafiają wciąż nowe i wydajniejsze technologie przetwarzania granulatów. To zaś kreuje pozytywne tendencje dla dalszego rozwoju branży dystrybucyjnej. Jednakże w ocenie perspektyw rozwojowych należy – w ocenie przedstawicieli Krakchemii - brać także pod uwagę obecną i prognozowaną na 2014 r. sytuację gospodarczą w kraju oraz jej bezpośredni wpływ na rynek dystrybucyjny. 

Wyświetlono: 1359

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej