Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Krakchemia ma kłopot z podatkami

12.07.2019

Krakchemia, zajmująca się dystrybucją tworzyw sztucznych oraz folii opakowaniowych, ma do zapłacenia 16,3 mln zł zaległych podatków.

Spółka otrzymała protokół z badania ksiąg w ramach postępowania kontrolnego prowadzonego przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Krakowie za okres od marca do grudnia 2013 r. w ramach kontroli w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług. Decyzją Urzędu z 28 czerwca 2019 r. określono zobowiązanie podatkowe Krakchemii w podatku od towarów i usług za okres marzec - grudzień 2013 r. Do dopłaty przypada kwota 16,314 mln zł, do której należy doliczyć odsetki. Krakchemia zakwestionowała ustalenia organu. W jej ocenie decyzja jest nieuzasadniona.

W Krakchemii prowadzone było postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od marca 2013 r. do grudnia 2014 r. W trakcie postępowania kontrolnego księgi rachunkowe oraz ewidencje zakupów i sprzedaży, prowadzone dla celów podatku od towarów i usług za miesiące od marca 2013 r. do grudnia 2013 r., uznane zostały za nierzetelne. Protokół wymienił faktury zakupowe spółki, z których podatek naliczony wynosił ok. 19,76 mln zł, a także faktury sprzedażowe spółki o wartości netto 15,89 mln euro (objęte stawką 0% VAT w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów) i faktury sprzedażowe spółki, na których wysokość podatku należnego zapłaconego przez spółkę do urzędu opiewa na kwotę ok. 2,4 mln zł.

Krakchemia otrzymała jeszcze jeden protokół z badania ksiąg podatkowych, tym razem za okres od stycznia do grudnia 2014 r. Wynika z niego, że w trakcie postępowania kontrolnego księgi rachunkowe oraz ewidencje zakupów i sprzedaży prowadzone dla celów podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2014 r. do grudnia 2014 r., również uznane zostały za nierzetelne. Protokół wymienił faktury zakupowe spółki, z których podatek naliczony wynosił ok. 2,98 mln zł, a także faktury sprzedażowe o wartości netto 11,95 mln euro (objęte stawką 0% VAT) i faktury sprzedażowe, na których wysokość podatku należnego zapłaconego do urzędu opiewa na kwotę ok. 1,34 mln zł.

Faktury wymienione w obu protokołach obejmują transakcje związane z obrotem tworzywami sztucznymi z siedmioma kontrahentami Krakchemii.

Wyświetlono: 361

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej