Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Koronawirus groźny dla partnerów branży motoryzacyjnej

21.05.2020

Ci producenci tworzyw sztucznych, którzy ogromną część swojej produkcji kierują do odbiorców działających w branży motoryzacyjnej z coraz większym niepokojem mogą spoglądać na rozwój sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Jednym z takich przedsiębiorstw, które już zaraportowało wpływ pandemii na swoje wyniki jest Grupa Kapitałowa Izoblok. Jej władze przyznały, że wartość przychodów ze sprzedaży zmaleje.

Grupa Izoblok jest liderem europejskiego rynku polipropylenu spienionego (EPP), w którym posiada udział na poziomie 25%. Rocznie w czterech zakładach (trzech w Polsce i jednym w Niemczech) produkowanych jest ponad 28 mln sztuk elementów z EPP. Ponad 90% produkcji skierowana jest do odbiorców związanych z sektorem motoryzacyjnym, w którym wielkość sprzedaży ściśle wiąże się z koniunkturą globalnego rynku. Odbiorcami są producenci siedzeń, producenci dywanów i rozwiązań akustycznych, producenci elementów wnętrza samochodu, producenci elementów podnoszących bezpieczeństwo bierne w samochodach. Ta wąska specjalizacja stanowi czynnik ryzyka, ponieważ na wielkość produkcji Grupy ma bezpośredni wpływ koniunktura branży motoryzacyjnej. Teraz jak wiadomo poważnie zagrożona.

Izoblok już w marcu poinformował, iż większość jego odbiorców podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji. Produkcja została wstrzymana w zależności od odbiorcy na minimum tydzień do czterech tygodni. Część z odbiorców nie wskazała, na jaki okres wstrzymała produkcję.

- Powyższe decyzje kontrahentów Grupy Kapitałowej Izoblok wpływają na jej bieżącą działalność, poprzez ograniczenie liczby realizowanych i dostarczanych zamówień. Grupa ogranicza dostawy swoich produktów do zakładów produkcyjnych tych kontrahentów, u których została aktualnie wstrzymana produkcja – poinformowała firma.

- Z dużą troską śledzimy sytuację związaną z wystąpieniem pandemii, która spowodowała przerwanie tradycyjnego łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym, którego jesteśmy częścią. Na pewno będzie to miało negatywny wpływ na wartość uzyskanych przez Grupę przychodów ze sprzedaży w czwartym kwartale roku obrotowego 2019/2020 (firma ma przesunięty rok obrotowy – przyp. red.) – stwierdził Przemysław Skrzydlak, prezes spółki Izoblok.

Wyświetlono: 1584

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej