Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Konkurent Grupy Azoty inwestuje w Holandii

24.08.2015

Norweski koncern Yara, będący światowym liderem w produkcji amoniaku, azotanów, NPK i nawozów specjalnych, a przez to jednym z głównych konkurentów Grupy Azoty na rynku nawozowym, zainwestuje 263 mln dolarów w rozwój technologii związanych z granulacją. Koncern zwiększy w Holandii produkcję mocznika z siarką i azotanami.

Nowa fabryka nawozowa Yary w holenderskiej miejscowości Sluiskil działa od czterech lat (faktycznie bowiem produkcja chemiczna w tej lokalizacji odbywa się już od 1929 r.). Jej moce produkcyjne w odniesieniu do mocznika wynoszą 400 tys. ton rocznie. Inwestycja w nową linię granulacji pozwoli norweskiej firmie zwiększyć produkcję mocznika z siarką do poziomu 660 tys. ton rocznie. Jednocześnie przedsiębiorstwo zapowiedziało zmniejszenie o 230 tys. ton rocznie wielkości produkcji nawozów typu UAN, które są płynną mieszanką saletry amonowej i mocznika. W ten sposób uwolniony zostanie surowiec w postaci kwasu azotowego w ilości ok. 130 tys. ton rocznie, który posłuży następnie do wzrostu produkcji granulowanych nawozów CAN, czyli saletry wapniowo-amonowej.

- W Europie, ale stopniowo także w innych regionach świata, grunty rolne zaczynają odczuwać brak siarki, która jest przecież niezbędnym składnikiem odżywczym dla wielu roślin. Dzięki nowej inwestycji będziemy w stanie obsłużyć rosnący popyt na siarkę, pomagając rolnikom poprawić zarówno jakość ich plonów, jak i przyczynić się do bardziej wydajnego nawożenia azotem – powiedział Torgeir Kvidal, prezes i dyrektor generalny firmy Yara International ASA.

Prace nad rozbudową kompleksu w Holandii ruszą jeszcze w tym roku. Obiekt Yary w Sluiskil gotowy ma być w 2017 r.

Norweski koncern zanotował w 2014 r. przychody w wysokości 95,3 mld koron norweskich, tj. ok. 10,1 mld euro. Wolumenowa sprzedaż nawozów sięgnęła w minionym roku poziomu 26,3 mln ton i była prowadzona do 150 państw świata. Oferta Yary obejmuje nawozy jednoskładnikowe oraz złożone związki chemiczne i pierwiastki śladowe do odżywiania roślin.

Wyświetlono: 1380

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej