Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Koniunktura na rynku meblarskim sprzyja producentom pianek poliuretanowych

24.01.2017

Na 15-17% szacuje Grupa CIECH swój udział w krajowym rynku pianek poliuretanowych. Z kolei udział Polski w europejskim rynku takich pianek do zastosowań w meblarstwie wynosi ok. 12%.

CIECH to jeden z głównych producentów pianek PUR w naszym kraju. Tego rodzaju miękkie pianki poliuretanowe stosuje się głównie w produkcji mebli i materaców do spania, które odpowiadają za zużycie około trzech czwartych przywoływanego tworzywa. Kolejne 20% pianek znajduje zastosowanie w przemyśle samochodowym do produkcji siedzeń oraz wykończenia wnętrz. W związku z tym popyt na pianki jest bardzo wrażliwy na cykle gospodarcze.

Jak tłumaczy CIECH, ze względu na właściwości fizyczne, takie jak niski ciężar właściwy, pianki PUR sprzedawane są jedynie na lokalnych rynkach. Baza produkcyjna rozwija się więc blisko potencjalnych odbiorców. Grupa CIECH działa tym samym przede wszystkim na rynku polskim, na którym to import surowca ma wciąż jeszcze niewielkie znaczenie. Jakkolwiek rozwija też sprzedaże eksportowe. Klientami Grupy są producenci mebli oraz przetwórcy pianek.

W skali globalnej produkcja pianek poliuretanowych jest bardzo rozdrobniona. Istnieje ponad tysiąc wytwórców, a zainstalowane przez nich moce to ponad 5 mln ton tworzywa rocznie. Europejskie zapotrzebowanie na pianki poliuretanowe stosowane w przemyśle meblowym szacowane jest na ok. 1,3 mln ton rocznie. Polski rynek sięga 160 tys. ton rocznie.

Z uwagi na fakt, iż od wielu już lat utrzymuje się bardzo dobra koniunktura w rodzimym przemyśle meblarskim – jesteśmy czwartym co do wielkości eksporterem mebli na świecie - to ma to przełożenie także na sytuację producentów pianek PUR. Na najbliższe lata prognozowany jest dalszy wzrost europejskiego rynku miękkich pianek poliuretanowych ze średniorocznymi dynamikami na poziomie 2% w Europie Zachodniej i ok. 5% w Europie Środkowo-Wschodniej. Ta ostatnia dynamika dotyczy w głównej mierze właśnie Polski.

Wyświetlono: 477

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej