Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Kompozyty coraz popularniejsze w branży morskiej

18.09.2018
Autor: Anna Jarosik

Według MarketsandMarkets INC, globalny rynek kompozytów skierowanych do przemysłu morskiego i stoczniowego szacowany jest na 3,83 mld dolarów. W 2023 r. osiągnąć ma wartość 5,04 miliarda dolarów (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) powinien utrzymać się na poziomie 5,6% do 2023 r.).

Rynek kompozytów morskich jest napędzany przez rosnące zapotrzebowanie na lekkie, odporne na korozję i wytrzymałe na uderzenia łodzie. Jednocześnie rozwija się branża rekreacyjna i rośnie zapotrzebowanie na szybkie łodzie i motorówki. Ponadto wysoka elastyczność projektowania, oferowana przez materiały kompozytowe do zastosowań morskich oraz popyt na paliwooszczędne jednostki pływające, nadają branży dynamiki.

Kompozyty z osnową polimerową są obecnie najpopularniejszym materiałem kompozytowym w zastosowaniach morskich. Można je stosunkowo łatwo wytwarzać, ponieważ temperatura przetwarzania i utwardzania jest zwykle w dolnym zakresie. Ponadto gęstość polimerów jest przeważnie bardzo niska; z tego względu koszt wytwarzania kompozytów z osnową polimerową jest znacznie niższy w porównaniu z kompozytami z osnową metalową i kompozytami z osnową ceramiczną. Dodatkowo prognozuje się, że segment kompozytów z włóknami szklanymi będzie dominowało na rynku w kolejnych latach. Wzrost ten przypisuje się lepszym właściwościom i niższym cenom w przeciwieństwie do kompozytów z włóknami węglowymi. Kompozyty z włókien szklanych są praktycznie głównym rodzajem kompozytów z włóknami, które na szeroką skalę są wykorzystywane do budowy łodzi.

Jeśli chodzi o rodzaj żywicy stosowanej w produkcji kompozytów morskich, to prym wiedzie tutaj żywica poliestrowa. Jest dostępna w niższych cenach niż żywice epoksydowe i winyloestrowe.

To branża zajmującą się budową jachtów jest dziś największym konsumentem kompozytów morskich w całym przemyśle morskim, w skali globalnej. W jachtach kompozyty morskie są stosowane w elementach pokładowych, jako stery, w kadłubach, drabinach pływackich i masztach. Kompozyty na bazie włókien węglowych są najczęściej używane do produkcji elementów masztu lub trzonu sterowego, a nawet całych łodzi. Obecnie ponad 90% jachtów jest produkowanych z kompozytów na bazie włókien szklanych.

W kolejnych latach to Ameryka Północna będzie dominowała na światowym rynku kompozytów morskich. Powodem jest obecność w tym regionie dużej liczby producentów łodzi motorowych. Od wielu lat obserwuje się, że zapotrzebowanie na łodzie rekreacyjne jest właśnie najwyższa w USA. Europa jest drugim co do wielkości rynkiem. Rynek kompozytów morskich w Azji i Pacyfiku będzie wzrastał przy najwyższej wartości wskaźnika CAGR ze względu na nowe kontrakty przyznane budowniczym statków wycieczkowych oraz rosnący popyt na rekreacyjne łodzie w regionie, głównie z powodu rosnącej aktywności sportowej. Wspierają to kraje, takie jak Japonia, Korea Południowa i Chiny.

Tagi


kompozyty
Wyświetlono: 2133

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej