Nowości - Chemia budowlana ze świata

Kompozytowe materiały przyszłości z włókna szklanego

14.12.2018

Producent wyrobów budowlanych firma Schöck coraz bardziej polega na rozwiązaniach z włókna szklanego.  Włókno szklane stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zbrojeń ze stali i wielu innych rozwiązań. Prowadzone od wielu lat przez Schöck badania wskazują, że zbrojenia z włókna szklanego posiadają ogromny potencjał.

W połowie lat 90. firma Schöck rozpoczęła prace nad zbrojeniem z włókna szklanego. Specjaliści stworzyli w ten sposób własny pręt wykonany z kompozytu z włókna szklanego o nazwie Combar. Został on opracowany we współpracy z duńskim specjalistą w zakresie technologii produkcji tworzyw sztucznych – Fiberline. Combar po raz pierwszy został wykorzystany podczas budowy tunelu w Amsterdamie. Po wieloletnich testach zalety tego materiału można dziś wykorzystać także w budownictwie mieszkaniowym, gdzie zbrojenie z włókna szklanego stanowi nową alternatywę dla konwencjonalnego zbrojenia ze stali.

Zbrojenie z włókna szklanego jest znacznie lżejsze niż zbrojenie ze stali czarnej, ale jednocześnie bardzo sprężyste. Wymaga także mniejszej otuliny betonowej, co umożliwia wykonywanie filigranowych elementów z betonu. Kolejną zaletą jest szczególnie niska przewodność cieplna. Dzięki temu można zredukować mostki termiczne do minimum.

Włókno szklane dostarczane przez Schöck posiada doskonałe właściwości statyczne, chemiczne i fizyczne, takie jak szczególnie wysoka wytrzymałość i trwałość. Ponadto jest odporne na korozję, jak również nie przewodzi prądu i jest łatwe do obróbki mechanicznej. Aprobata techniczna potwierdza również, że materiał ten nadaje się do trwałego zastosowania w betonie.

Do produkcji Schöck Combar używane są tylko pewne, certyfikowane komponenty. Zarówno szkło i żywica, jak i inne składniki muszą spełniać najwyższe standardy jakości.

Włókna prętów Combar są otoczone specjalną żywicą i ułożone równolegle, co daje w rezultacie wysoką wytrzymałość na rozciąganie - ponad 1000 N/mm², która jest znacznie wyższa niż wytrzymałość stali zbrojeniowej. Moduł sprężystości wynosi 60 000 N/mm². 75% objętości i 88% wagi prętów stanowi szkło. Specjalny proces produkcji i skład chemiczny żywicy zapewnia ekstremalną odporność na starzenie: Combar jest testowany i sprawdzony pod kątem stuletniej żywotności i to nawet w środowiskach agresywnych chemicznie, takich jak te mające kontakt z solą drogową lub chlorem w basenach.

Firma Schöck specjalizuje się w produkcji rozwiązań do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa jedno i wielorodzinnego. Posiada zakłady w Essen, Halle/Saale, na terenie Węgier i w Tychach (montaż końcowy).  

Wyświetlono: 2271

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej