Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Kompozycje zapachowe: naturalne vs syntetyczne

05.09.2019
Autor: Ewa Kilian-Pięta, Katarzyna Mikołajczyk-Chudzińska, Centrum Dermatologii Symbiosis
Kompozycje zapachowe: naturalne vs syntetyczne

Psychologowie, badający znaczenie zapachów i ich wpływ na umysł człowieka, wykazali, że ludzie wybierają zapachy na podstawie dwóch różnych wzorców.

W pierwszym wzorcu o wyborze decydują miłe wspomnienia z dzieciństwa, poczucie bezpieczeństwa, skojarzenia z bliskimi osobami oraz z radosnymi przeżyciami. Według drugiego wzorca wybrany zapach nawiązuje do osobowości i temperamentu danej osoby. Wniosek jest taki, że za pomocą zapachów przenosimy się albo do cennych wydarzeń z przeszłości, albo za ich pomocą przybliżamy się do wymarzonego przez nas samopoczucia. Naukowcy zwrócili też uwagę, że bardzo często szeroko dostępne zapachy, tj. np. pomarańczowy, określane są na podstawie cech reprezentujących idealnego odbiorcę danego zapachu.

Woń pomarańczy, owocu lubianego przez większość osób, może pozytywnie oddziaływać na zmysły. Substancje zapachowe w kosmetykach, poza konserwantami, są jednak najczęściej oskarżane o wywoływanie skórnych reakcji niepożądanych. W badaniach dermatologicznych szacuje się, iż 95% kobiet i 75% mężczyzn ma codzienny kontakt z tymi produktami. Niepożądane reakcje na kosmetyki, oceniane na ok. 10% populacji generalnej, zwykle związane są z ich drażniącym działaniem; reakcje alergiczne są rzadsze.

„Uczuleniu na kosmetyki” są przypisywane różne reakcje organizmu, które zasadniczo różnią się od siebie. Nowy dokument techniczny dotyczący oświadczeń o produktach kosmetycznych (Załącznik III i IV) zawiera wytyczne dotyczące stosowania wspólnych kryteriów ustanowionych na mocy rozporządzenia Komisji (UE) Nr 655/2013 dotyczących oświadczenia: hipoalergiczność i free from. Obejmuje on określenie deklaracji marketingowych odnoszących się do produktów o minimalnym potencjale uczulającym czy braku określonej substancji. W badaniach wykazano, że nie wystarczy ograniczenie potencjalnych alergenów poprzez eliminację zapachu, aby kosmetyk „nie uczulał” lub zastąpienie go naturalnymi składnikami.

W artykule zostaną przedstawione wyniki badań patch test na przykładzie kosmetyków i użytych w tych kosmetykach składników zapachowych. Składniki zapachowe zostały wykorzystane z podziałem na naturalne (INCI: Citrus Aurantium Dulcis Oil – olejek pomarańczy słodkiej) oraz syntetyczne (INCI: Parfum, Cirtal, Limonen, Linalol).

Wyświetlono: 840

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej