Nowości - Przemysł opakowaniowy z kraju

Klaster "Zielona Chemia" pracuje nad wielofunkcyjnym opakowaniem spożywczym

21.03.2018
Klaster

Dobiega końca projekt badawczo – rozwojowy o nazwie Actipoly. Polega on na modyfikacji tacek przeznaczonych do pakowania żywności. Realizowany jest w ramach europejskiej inicjatywy CORNET.

Ze strony polskiej w prace zaangażowane jest Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” wraz z Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych, działającym przy Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Klaster reprezentują takie firmy, jak PPHU CDM, GDR, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem, Ekopak, Ekopak-Plus, Hersta Staśkiewicz, Drukpol.Flexo. Partnerzy zagraniczni to z kolei Papiertechnische Stiftung PTS (Niemcy), Celabor (Belgia), MateriaNova (Belgia), Pack4Food VZW (Belgia), Sirris (Belgia), Papiertechnische Stiftung PTS-IZP (Niemcy), ATB (Niemcy).

Celem projektu jest opracowanie nowoczesnego, ekologicznego termoformowalnego, kompostowalnego i włóknistego materiału opakowaniowego na bazie surowców z zasobów odnawialnych o porównywalnej do tworzyw sztucznych barierowości i specjalnych funkcjach ochronnych (w tym antymikrobiologicznych). Taki materiał może zastąpić obecne na rynku opakowania z tworzyw sztucznych przeznaczone do pakowania świeżej żywności, a także potencjalnie może wydłużyć okres trwałości i utrzymać jak najdłużej świeżość pakowanych produktów spożywczych oraz zredukować ilość potencjalnych odpadów (opakowaniowych i spożywczych).

– Włókno celulozy może być modyfikowane chemicznie, tak żeby potem można było je poddawać termoformowaniu, czyli produkcji tacek. W kolejnym etapie nanosiliśmy na tacki powłokę barierową, żeby zapewnić właściwe parametry przechowywanej na niej żywności. Potem przyszła kolej na powłokę antymikrobiologiczną. Planowaliśmy też nanieść powłokę superhydrofobową, która zapobiegnie tworzeniu się biofilmu, ale nie zachowywała się ona dobrze w kontakcie z żywnością – opowiada o prowadzonych pracach Patrycja Sumińska z CBiMO.

Docelowo udoskonalone tacki można łatwo poddać recyklingowi, bowiem wszystkie ich składniki są bezpieczne dla środowiska naturalnego, a powstała w rezultacie obróbki mechanicznej pulpa może być ponownie wykorzystana w procesie produkcji tacek.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy tak powstałe w ramach projektu Actipoly tacki trafią na rynek.

Wyświetlono: 5885

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej