Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

KE sprawdzi czy DuPont i Honeywell utworzyli monopol

24.10.2014

Francuska Arkema zarzuciła koncernom DuPont i Honeywell łamanie przepisów o równej konkurencji i dążenie do wprowadzenia praktyk monopolistycznych. Sprawą zajęła się właśnie Komisja Europejska.

KE poinformowała już firmy DuPont oraz Honeywell o wszczęciu postępowania w stosunku do nich. Sprawa dotyczy prowadzonych wspólnie przez obydwie spółki prac nad czynnikiem chłodzącym HFO–1234yf. Chodzi o wprowadzony już na rynek fluorowany węglowodór stosowany w przemyśle motoryzacyjnym. Jego opracowanie było następstwem unijnej polityki nakazującej wycofanie z użycia F-gazów, czyli fluorowanych gazów cieplarnianych zawierających w swojej cząsteczce fluor oraz charakteryzujących się wysokim współczynnikiem GWP (potencjał globalnego ocieplenia).

Produkt HFO-1234yf jest wprawdzie mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego od dotychczas stosowanych czynników chłodzących, ale jednocześnie jest od nich bardziej palny. Ulega samozapłonowi w temperaturze 405 st. C. Dodatkowo efekt uboczny jego spalania prowadzi do wydzielania się fluorowodoru, który w połączeniu z wodą użytą np. do gaszenia płomienia, tworzy trujący i groźny kwas fluorowodorowy. To zresztą kwestia wysokiego poziomu palności omawianego czynnika chłodzącego była bezpośrednim powodem, dla którego jego sprawą zajęła się KE. Oto bowiem we wrześniu tego roku Bruksela nakazała władzom Niemiec, aby zmusiły koncern Daimler do zaprzestania stosowania innego czynnika, zakazanego właśnie z powodu wpływu na ocieplanie klimatu. Daimler odparł, że nie zamieni go na produkt HFO-1234yf, gdyż jest on łatwopalny.

W następstwie tej sytuacji KE postanowiła sprawdzić, na co zwracała już wcześniej uwagę Arkema, czy współpraca DuPont i Honeywell w ramach tworzenia czynnika chłodzącego nie wpływała na zaburzenie europejskiej konkurencji. Jeśli urzędnicy dojdą do takiego wniosku, wówczas obydwie firmy mogą zostać ukarane koniecznością zapłaty do 10% rocznych przychodów.

Honeywell i DuPont plany wspólnej produkcji nad HFO-1234yf ogłosiły w maju 2010 r. i od tego czasu stawiają czoła posądzeniom o wprowadzanie praktyk monopolistycznych. Mimo tego DuPont sprzedaje produkt pod nazwą handlową Opteon yf, zaś Honeywell pod nazwą Solistce yf. Arkema z kolei opracowała własną metodę produkcji tego samego czynnika. 

Wyświetlono: 1466

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej