Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Katalizator Evonik w systemie podtrzymywania życia na stacji ISS

27.12.2018

Katalizator firmy Evonik został użyty w nowym systemie ACL stacji kosmicznej ISS.

Międzynarodowa stacja kosmiczna ISS otrzymała nowy element do systemu podtrzymywania życia o nazwie „Advanced Closed Loop System” (ACLS. W systemie tym ważną rolę pełni katalizator firmy Evonik. System ACL został stworzony przez Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), aby zapewnić wydajny system podtrzymywania życia na pokładzie. Potrafi on usuwać z powietrza wydychany dwutlenek węgla, wytwarzając w jego miejsce tlen potrzebny do oddychania oraz wodę. System po uruchomieniu wytwarza ok. 40% potrzebnej słodkiej wody, znacząco redukując ilość wody, jaką trzeba przetransportować z Ziemi na stację ISS. Transport wody na stację ISS jest niezmiernie drogi i skomplikowany. Jeden litr to koszt rzędu 60 tys. Na początku 2019 roku system na tej stacji kosmicznej powinien już pracować w normalnym trybie.

Najważniejszym elementem systemu jest reaktor Sabatiera, który przetwarza dwutlenek węgla i wodór na metan i wodę. Potrzebny do oddychania tlen pozyskiwany jest z wytworzonej wody w procesie elektrolizy. Jednakże by reaktor mógł przetworzyć dwutlenek węgla i wodór, konieczny jest katalizator hydrolizy. Został on stworzony wspólnie przez firmy Evonik i Airbus ze specjalnym przeznaczeniem zastosowania go w systemie ACL i w trakcie kilkuletniego okresu kwalifikacyjnego przygotowany został do pracy na stacji ISS. Jest to wysokowydajny katalizator, umożliwiający bardzo długi czas pracy oraz niezawodność działania nawet w przypadku niewielkich ilości przetwarzanych substancji.

- Jeśli ten przeznaczony dla trzyosobowej załogi system sprawdzi się w praktyce, powinien na stałe stać się częścią systemu podtrzymywania życia na stacji kosmicznej ISS, a w niedalekiej przyszłości zapewnić optymalną jakość powietrza w kabinie oraz wydajny sposób zaopatrywania w wodę. Spodziewamy się ponadto możliwości innych zastosowań na Ziemi, gdy tereny możliwe do zamieszkania będą coraz trudniej dostępne, a życie na niewielkiej przestrzeni stanie się wyzwaniem – powiedział Tim Busse, kierownik grupy produktowej Katalizatory Stałe w sektorze Catalysts firmy Evonik.

Wyświetlono: 825

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej