Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

K 2019: nowe technologie nośnikiem innowacji

16.10.2019
K 2019: nowe technologie nośnikiem innowacji

Ponad 3 tys. firm z więcej niż 60 krajów, reprezentujących sektor tworzyw sztucznych i kauczuku weźmie udział w targach K 2019, które w dniach 16-23 października br. odbędą się w Düsseldorfie. Z Polski pojawi się 39 wystawców.

Targi K odbywają się w cyklu trzyletnim od roku 1952. Są miejscem premier większości rozwiązań wprowadzanych na globalny rynek tworzyw sztucznych. W tym roku w 19 pawilonach wystawienniczych prezentowane będą maszyny i wyposażenie do przetwórstwa tworzyw sztucznych; surowce i materiały pomocnicze oraz półfabrykaty, elementy techniczne i wyroby ze wzmocnionych tworzyw. Pokazany zostanie cały branżowy łańcuch wartości. Spodziewanych jest ok. 230 tys. gości, w tym ok. 6-7 tys. z Polski. Zwiedzający z naszego kraju byli trzy lata temu w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzających K. Łącznie spoza Niemiec było w 2016 r. aż 71% gości.

- Targi K są barometrem stanu całej branży. To tutaj spotykają się eksperci z całego świata tworzyw i kauczuku, aby zaprezentować swoje możliwości i pokazać profesjonalistom od budowy pojazdów, opakowań, elektrotechniki, elektroniki i komunikacji, budownictwa, techniki medycznej oraz lotnictwa i lotów kosmicznych aktualne i wizjonerskie możliwości zastosowań tworzyw sztucznych i kauczuku. Popyt na niskoemisyjne i efektywne energetycznie procesy i technologie jest wysoki jak nigdy. Podobnie jak na inteligentne materiały o specjalnych parametrach, które wzorowo dopasowują się do danego zastosowania, bez nadmiernego obciążenia środowiska. Materiały polimerowe w tym kontekście wnoszą wielki, przyszłościowy wkład – tłumaczą organizatorzy wystawy w Niemczech.

Zdefiniowali oni tegoroczną tematykę targów wokół kilku kluczowych kwestii dla przemysłu tworzyw sztucznych. Największy nacisk położony będzie na prezentację czterech zagadnień: tworzyw dla zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym; digitalizacji/przemysłu 4.0; integracji systemowej, czyli funkcjonalności uzyskiwanej dzięki materiałom, procesom i wzornictwu; a także kadr dla branży.

W trakcie targów odbędzie się specjalna wystawa „Plastics shape the Future“ i pokaże w jaki sposób tworzywa sztuczne mogą w zrównoważony sposób kształtować przyszłość. Podczas eksperckich debat podjęte zostaną zarówno wątki ekologiczne, jak i ekonomiczne. Awizowane są rozmowy o gospodarce odpadami opakowaniowymi, zaśmiecaniu mórz, oszczędnej gospodarce zasobami, efektywności energetycznej. Tę specjalną wystawę przygotują PlasticsEurope Deutschland i Messe Düsseldorf.

Ciekawym punktem targów powinien być Bioplastics Business Breakfasts. Zainteresowani potencjałem biotworzyw będą mogli w czasie tego wydarzenia poszerzyć wiedzę o tej części przemysłu polimerowego. Z kolei dla sektora kauczukowego przygotowano projekt Rubberstreet i „Rubber & TPE Pocket Guide“.

Jak zwykle organizatorzy wprowadzili szereg ułatwień związanych z komunikacją i poruszaniem się po ogromnym centrum targowym. Powstała m.in. specjalna aplikacja na IOS i Android OS. Wszyscy zainteresowani mogą w ten sposób pozyskiwać najświeższe wiadomości branżowe oraz pomocne wskazówki do wykorzystania na targach. Od marca 2019 r. wystawcy K 2019 prezentują tu swoje portfolio. Dzięki usługom spersonalizowanym jak MyOrganizer, portal internetowy K jest pomocnym narzędziem organizowania wizyty. Informacje o możliwościach dojazdu na tereny targowe w Düsseldorfie czy możliwość rezerwacji hoteli online to istotne funkcje k-online. Szczególnie często goście targowi korzystają za pośrednictwem tej platformy z możliwości zakupu biletów wstępu przez internet, ściągnięcia kodów lub wydrukowania biletu w domu. e-bilet nie tylko pozwala uniknąć tracenia czasu na stanie w kolejkach do kas, ale jest też znacznie tańszy: bilet jednodniowy kosztuje w internecie 49 euro, w kasie 75 euro; bilet trzydniowy kosztuje w internecie 108 euro, w kasie 155 euro. Wejściówka zakupiona w przedsprzedaży daje jeszcze jedną korzyść: już w czasie dojazdu na targi uprawnia do bezpłatnego korzystania ze wszystkich środków komunikacji publicznej. Z lotniska w Düsseldorfie co kilka minut na targi jeździł będzie specjalny autobus.

- Cały fachowy świat branży tworzy sztucznych z napięciem oczekuje na K 2019. Z pewnością nasi wystawcy liczbą swoich innowacji udowodnią, że branża jest przygotowana, by sprostać wyzwaniom przyszłości. Prezentowane przez wiele instytutów badawczych produkty i rozwiązania wyznaczające kierunki przyszłości będą magnesem dla poszukiwaczy wizjonerskich impulsów i idei. Przemysł i nauka wspólnie pokażą ekspertom perspektywy i scenariusze dalszego rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku. Właśnie dziś, ze względu na trwające dyskusje medialne oraz na fakt, że na płaszczyźnie globalnej wielkie wyzwania stoją przed oszczędnym gospodarowaniem zasobami, wydajnym przetwarzaniem tworzyw, ich zbieraniem, sortowaniem i ponownym wykorzystaniem, K wnosi istotny wkład jako płaszczyzna informacji, komunikacji i przyszłości – podkreślają organizatorzy targów K.

Wyświetlono: 804

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej