Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Jest zgoda na fuzję Dow i DuPont

28.03.2017
Jest zgoda na fuzję Dow i DuPont

Koncerny Dow Chemical i DuPont otrzymały warunkową zgodę Komisji Europejskiej na połączenie. W ten sposób powstać mają trzy niezależne spółki.

Decyzja Komisji Europejskiej stanowi istotny krok w kierunku finalnego połączenia firm, z zamiarem dalszego rozdziału na trzy niezależne spółki notowane na giełdzie. W wyniku transakcji spodziewana jest synergia kosztów w wysokości ok. 3 mld dolarów, a potencjał synergii wzrostu wynosi 1 mld dolarów. W rezultacie planowanego podziału każda z trzech nowych firm będzie liderem w atrakcyjnych segmentach rynkowych. Warunkiem zgody Komisji Europejskiej jest wypełnienie przez DuPont i Dow zobowiązań udzielonych KE w związku z połączeniem. Firmy utrzymują jednak, że wynik postępowania KE jest prokonkurencyjny oraz utrzymuje strategiczny i tworzący wartość potencjał transakcji.

DuPont zobowiązuje się do wycofania z transakcji swojej oferty w zakresie herbicydów dla zbóż szerokolistnych oraz insektycydów przeciwko owadom ssącym. Koncern wycofa również programy naukowo-badawcze i zasoby organizacyjne podlegające Crop Protection, wyłączając zaprawy nasion, nematocydy i programy badawcze na wysokim etapie zaawansowania, których rozwój będzie kontynuowany przez DuPont w celu wprowadzenia ich na rynek. DuPont obecnie prowadzi negocjacje w celu wydzielenia zasobów z obszaru ochrony zbóż.

Z kolei Dow Chemical w lutym tego roku ogłosił porozumienie z SK Global Chemical w celu wydzielenia portfolio kopolimerów etylenu i kwasu akrylowego (EAA) oraz jonomerów. To wydzielenie jest zależne od zamknięcia transakcji połączenia Dow i DuPont.

Po zbyciu części działalności DuPont w obszarze ochrony zbóż, dział rolnictwa firmy powstałej w wyniku połączenia utrzyma silne aktywa, w tym doskonałą ofertę ochrony kukurydzy, soi szerokolistnej oraz traw, a ponadto szeroką ofertę ochrony zbóż przed chwastami, silną pozycję w ochronie przeciwko chorobom oraz przodującą w branży ofertę środków owadobójczych. Dział rolniczy będzie nastawiony na przyspieszenie wzrostu i wykorzystanie rozwiniętych programów badawczych, zarówno w obszarze nasion, jak i chemii.

Wyświetlono: 920

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej