Artykuły - Przemysł chemiczny

Jasna przyszłość przed rynkiem bieli tytanowej

05.04.2018
Autor: Anna Jarosik
Jasna przyszłość przed rynkiem bieli tytanowej

Producenci bieli tytanowej dysponują gwarancjami popytu na swój produkt. To czynnik znacznie istotniejszy niż pojawiające się wyzwania wpływające na przyszłe wzrosty w branży.

Innowacyjne kierunki rozwoju rynku dla bieli tytanowej

Rynek bieli tytanowej jest rynkiem dojrzałym, który nieustannie, choć w mocno ograniczonym zakresie, poszukuje możliwości rozwoju. To z kolei w znacznym stopniu wpływa na różnicowanie ofert dostawców, w pewnym stopniu zwiększając ich konkurencyjność i to w obliczu swoistego uzależnienia rynkowego od bieli tytanowej.

Dodatkowo od kilku lat pojawiają się sygnały związane z coraz większymi trudnościami, jeśli chodzi o uzyskiwanie pigmentów w kolorze białym na skalę przemysłową. Jest to m.in. spowodowane nieustającym wzrostem cen TiO2 oraz z dostępnością do surowca. Z tego powodu producenci choćby farb, tworzyw sztucznych (zwłaszcza polietylenu, polipropylenu, polichlorku winylu) czy papieru są coraz bardziej otwarci na innowacje i alternatywne rozwiązania. Główną trudnością z jaką się spotykają jest uzyskanie odpowiedniej barwy, jak to jest w przypadku pigmentu absorbującego promieniowanie o określonej długości fali i jednocześnie odbijającego pozostałe.

Biały materiał ma za zadanie odbijać wszystkie długości fali z taką samą intensywnością.

Obecnie dużą innowacyjność wprowadza nanocząsteczkowa postać dwutlenku tytanu, która stanowi wręcz doskonały dodatek fotokatalityczny w układach nieorganicznych. Dodatkowo biel tytanowa w postaci nanogranulek jest często stosowana w produkcji katalizatorów. Nonopostać TiO2 to również popularny składnik kosmetyków (przede wszystkim tuszy do rzęs, szminek, pudrów, cieni do powiek), past do zębów (jako środek nadający unikalne efekty optyczne), produktów chemii gospodarczej (jako dodatek wybielających proszków do prania) oraz powłok samoczyszczących.

Globalny rynek bieli tytanowej

Mimo licznych wyzwań ocenia się, że w najbliższych latach wartość globalnego rynku bieli tytanowej wzrośnie z ok. 10,6 mld dol. w 2016 r. do nawet 14,2 mld dol. w 2020 r., przy rokrocznym wzroście na poziomie 5,5-6,0%. Jeśli chodzi o światową produkcję bieli tytanowej, to oblicza się, iż aktualnie wynosi ona blisko 10 mln ton. Prognozy wskazują jednak, że do 2020 r. wzrośnie do poziomu 11,2 mln ton.

W minionym roku rynek bieli tytanowej dotykany był m.in. przez trudności związane z dostępnością surowca, a co za tym idzie znaczącym wzrostem jego cen. W Europie było to spowodowane głównie wielomiesięczną awarią w fińskim zakładzie koncernu Huntsman, który to zakład jest największy w UE. Istotnym czynnikiem spowalniającym dotychczasowy dynamiczny wzrost rynku była coraz częściej podejmowana kwestia kancerogenności omawianego związku. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała pył dwutlenku tytanu jako czynnik rakotwórczy, który prawdopodobnie w wyniku wdychania działa rakotwórczo na ludzi. Ustalono, że wysokie stężenie pyłu ze sproszkowanego TiO2, jak również ultradrobnego może powodować raka dróg oddechowych.

Wyświetlono: 1622

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej