Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Jakie wymagania muszą spełniać maszyny do przetwórstwa tworzyw?

27.07.2016
Jakie wymagania muszą spełniać maszyny do przetwórstwa tworzyw?

Wtryskarki to najważniejsze maszyny stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Podlegają coraz to bardziej zaawansowanym zmianom.

- Wtryskarki zmieniają się tak samo, jak wszystkie konstrukcje i maszyny. Dziś nowoczesna wtryskarka to maszyna energooszczędna i bardzo precyzyjna. Ta zasada dotyczy wszystkich konstrukcji. Oczywiście osobnym zagadnieniem jest rozwój wtryskarek w zakresie ich dostosowania do nowych technologii, które pojawiają się na rynku. Nowe układy plastyfikacji, czy też specjalne programy pracy wynikające z stosowanych technologii są bardzo ważnym kierunkiem rozwoju wtryskarek. Wracając jednak do maszyn „standardowych" to rzeczywiście nacisk klientów idzie w kierunku obniżenia kosztów pracy i poprawy jakości wykonywanych detali. Hydrauliczne napędy energooszczędne stały się powszechnością, coraz szerszym powodzeniem cieszą się także maszyny elektryczne – tłumaczy w rozmowie z "Chemia i Biznes" Bogdan Zabrzewski, prezes firmy Battenfeld Polska, która reprezentuje austriackiego producenta maszyn do PTS Wittmann Battenfeld.

Z kierunków innowacyjnych rozwijanych przez firmę wymienia dwa: System Wittmann 4_0 i tzw. pakiety technologiczne.

Jak opowiada, System Wittmann 4_0 to innowacyjna platforma czyniąca z wtryskarki centrum zarządzania produkcją poprzez nadzór i zarządzanie wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. Nowością w tym systemie jest sposób komunikacji między urządzeniami. Zamiast wielu standardów przyłączeń stworzony został jeden sposób komunikacji, taki sam dla termostatów, dozowników grawimetrycznych oraz przepływomierzy. Urządzenia można podłączać do wtryskarki on-line, a wtryskarka samoczynnie rozpoznaje rodzaj podłączonego urządzenia, udostępnia stronę do ustawienia nastaw i kontroli jego pracy.

Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. pakiety technologiczne. Część z nich związana jest z rodzajem prowadzonej produkcji lub typem przetwarzanego tworzywa. Są jednak też takie, które mają wspomóc obsługującego maszynę w kontroli i samoczynnej korekcie parametrów procesu. Przykładem jest funkcja monitorowania jakości materiału o nazwie HiQ-Melt MMQ, która prowadzi kontrolę procesu na etapie dozowania. Pomiar zużycia energii potrzebnej do plastyfikacji jest podstawą do oceny jakościowej danego cyklu w kategoriach dobry lub zły. Inna z funkcji HiQ-Flow dokonuje automatycznej korekty punktu przełączenia na docisk lub ciśnienia w punkcie przełączenia. Korekta dokonywana jest przez wtryskarkę samoczynnie w trakcie trwającego cyklu w oparciu o pomiar energii włożonej w proces dozowania. Wreszcie funkcja regulacji wielkości poduszki tworzywa o nazwie HiQ- Cushion zapewnia stałą i powtarzalną wielkość poduszki tworzywa. Wielkość poduszki jest mierzona i w zależności od wyniku pomiaru funkcja automatycznie reguluje drogę dozowania w kolejnym cyklu.

- Bez wątpienia wtryskarka przyszłości ma być urządzeniem o niskich kosztach eksploatacji, wspierającym w inteligentny sposób działania przetwórcy tworzyw. Rozwój cywilizacji ma już za sobą etapy uprzemysłowienia, produkcji masowej, produkcji zautomatyzowanej i rozwija się dalej w kierunku produkcji inteligentnej. Zmiany globalne nie ominą także przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wtryskarka w przyszłości przestanie być zatem głównym elementem komórki produkcyjnej, a stanie się centrum sterowania systemami automatyzacji i urządzeniami peryferyjnymi. Zmiany te są już obecnie zauważalne i bardzo szybko staną się standardami – przyznaje Bogdan Zabrzewski, prezes firmy Battenfeld Polska.

Wyświetlono: 1806

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej