Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Jak wygląda współpraca przemysłu z instytutami badawczymi?

22.09.2020

Podczas Kongresu „Polska Chemia”, który odbył się w ubiegłym tygodniu dyskutowano m.in. o współpracy przemysłu chemicznego z instytutami badawczo – rozwojowymi.

- Rośnie świadomość przedsiębiorstw, jeśli chodzi o kwestie własności intelektualnej. W kontekście współpracy z instytutami badawczymi pojawia się jednak niestety przykre zjawisko. Otóż wszelkie przejawy dyskryminacji przedsiębiorstw na tym polu i stwarzanie sztucznych mechanizmów podnoszących udział jednostek badawczych we własności intelektualnej to rzecz, która odstrasza przemysł od tego rodzaju współpracy z instytutami. To z kolei tworzy mechanizmy, w których to przedsiębiorstwa dużo bardziej inwestują w rozwój swoich własnych centrów badawczych, w swoją kadrę, co jest ze szkodą dla tych instytutów. Wiadomym jest przecież, że przemysł ma o wiele więcej środków, by stworzyć warunki do rozwoju dla naukowców i tym samym jest przemysł w stanie skutecznie odciągać od pracy w instytutach badawczo – rozwojowych – tłumaczył Bartosz Bańkowski, dyrektor ds. Nowych Technologii w PCC Rokita

Jak stwierdził, PCC Rokita ubiega się o dofinansowanie z szeregu programów i to dofinansowanie otrzymuje. Jednocześnie ma osiągnięcia, gdy idzie o realizację dofinansowanych projektów.

- Nawet teraz, gdy jesteśmy w okresie pandemii, to kończymy projekt polegający na opracowaniu technologii do produkcji kilkunastu bardzo zaawansowanych dodatków do polimerów. Technologia ta w całości została stworzona i wdrożona w PCC Rokita bez udziału instytutów. Oczywiście współpracujemy m.in. Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, Instytutem Chemii Organicznej i Instytutem Chemii Przemysłowej, ale są takie obszary, że tylko my sami możemy przygotować innowacje i nikt z zewnątrz tego za nas nie zrobi – stwierdził przedstawiciel PCC Rokita.

Wyświetlono: 201

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej