Wiadomości - Chemia budowlana ze świata

Inwestycje Wacker Chemie o wartości kilkuset milionów euro

28.11.2019
Inwestycje Wacker Chemie o wartości kilkuset milionów euro

Ważnych inwestycji, wartych kilkaset milionów euro, dokonała w ostatnich tygodniach niemiecka firma Wacker Chemie, umacniając swoją pozycję na rynku producentów surowców dla przemysłu chemii budowlanej.

Przede wszystkim koncern otworzył nową linię produkcyjną dla pirogenicznej krzemionki. Powstała ona w istniejącym już zakładzie w Charleston w USA. Roczne moce wytwórcze to 13 tys. ton. Spółka wykorzysta ten dodatkowy wolumen zarówno do celów sprzedażowych, jak i na potrzeby własnej produkcji silikonu. Wysoce dyspergująca pirogeniczna krzemionka jest bowiem ważnym składnikiem w produkcji gumy silikonowej. Inwestycje kosztowała 150 mln dolarów. Do tej pory Wacker produkował pirogeniczną krzemionkę w niemieckich zakładach w Burghausen i Nünchritz oraz w Zhangjiagang w Chinach. Uruchomienie obiektu w Charleston daje firmie możliwość oferowania klientom w Ameryce Płn. bezpośrednich dostaw krzemionki pirogenicznej HDK i podkreśla znaczenie przedsiębiorstwa wśród wiodących światowych producentów krzemionki pirogenicznej.

Nowa fabryka zamyka również pętle materiałowe i poprawia łańcuch dostaw na miejscu. Wacker produkuje bowiem także w Charleston polikrzem. Najważniejszym produktem ubocznym produkcji polikrzemu jest tetrachlorosilan. Materiał ten może być wprowadzany z powrotem do pętli produkcyjnej i przetwarzany właśnie na pirogeniczną krzemionkę, tworząc w ten sposób dodatkową wartość dla firmy i klientów.

Pirogeniczna krzemionka składa się z wysoce czystego bezpostaciowego dwutlenku krzemu. Proszek jest stosowany jako środek wzmacniający w produkcji elastomerów silikonowych, jako dodatek kontrolujący przepływ w farbach, klejach, nienasyconych żywicach poliestrowych i plastizolach oraz jako środek przeciwzbrylający w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.

W Norwegii zaczęła natomiast funkcjonowanie nowa linia do produkcji krzemometalu. Dzięki temu zakład w miejscowości Holla stał się jednym z największych tego typu na świecie. Inwestycja podniosła jego moce wytwórcze o 40%. Krzem produkowany w Holli pokrywa obecnie około jednej trzeciej zapotrzebowania notowanego w niemieckich zakładach Wacker Chemie. W fabrykę w Norwegii zainwestowano około 100 milionów euro. Metal krzemowy (krzemometal) jest jednym z najważniejszych surowców w firmie Wacker. Jest potrzebny do produkcji silikonów i hiperprzepuszczalnego polikrzemu. 

Trzecia inwestycja ma miejsce w Korei Południowej i wciąż jest w toku. Jako wiodący w ujęciu globalnym producent dyspersji polimerowych i proszków polimerowych, które są ważnymi składnikami w produkcji materiałów budowlanych, uruchomi Wacker Chemie zakład dla tego typu surowców, o mocach 80 tys. ton rocznie. W miejscowości Ulsan niemieckie przedsiębiorstwo produkuje już dyspersje octanu winylu i kopolimery etylenu (VAE). Nowa jednostka będzie przekształcać ciekłe dyspersje w dyspergowalny proszek polimerowy, wprowadzając go przez atomizer do strumienia gorącego gazu, który wysusza go niezwykle szybko, aby uzyskać drobny proszek. Po zakończeniu inwestycji powstanie jedna z dwóch największych tego typu fabryk na świecie. Pierwszy taki zakład, będący własnością firmy Wacker, funkcjonuje w niemieckim Burghausen. Uruchomienie obiektu w Korei Płd. Nastąpić ma w pierwszym kwartale przyszłego roku. Całkowity koszt zadanie sięga 65 mln euro. 

Produkowane w Azji dyspergowalne proszki polimerowe z rodziny VINNAPAS, to jedna z najbardziej znanych marek produktowych Wacker Chemie. Są niezbędne w budownictwie w procesach formułowania wysokiej jakości klejów do płytek, tynków mineralnych, samopoziomujących mieszanek podłogowych, energooszczędnych zewnętrznych systemów izolacji termicznej, klejów budowlanych, mas wygładzających i wypełniaczy do spoin.

Wyświetlono: 3029

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej