Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Interplastica: pozytywne sygnały dotyczące rosyjskiego rynku

12.02.2018

Pozytywne sygnały ostatnich miesięcy dotyczące rynku rosyjskiego, a przede wszystkim branży tworzyw sztucznych, kauczuku, opakowań i spokrewnionych z nimi procesowych części przemysłu zostały znacznie wzmocnione podczas specjalistycznych targów interplastica, 21-ych targów International Trade Fair Plastics and Rubber oraz upakovka – Processing and Packaging.

Ożywienie ważnych branż nabywczych prowadzi do dużego popytu na tworzywa sztuczne, produkty z gumy i opakowania. Producenci tych towarów inwestują w nowoczesne technologie produkcyjne i materiały, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich klientów. Podczas obydwu imprez targowych około 900 przedsiębiorstw z 30 krajów w dniach 23 – 26 stycznia zaprezentowało na terenie SAO Expocenter w miejscowości Krasnaja Presnja swoje innowacje i jednogłośnie mówiło o bardzo pozytywnej reakcji odwiedzających i licznych sukcesach. 24 900 specjalistów z Rosji i państw sąsiadujących odwiedziło targi interplastica i upakovka.

Werner M. Dornscheidt, prezes zarządu targów Messe Düsseldorf GmbH, tak podsumowuje te targi: Przy pozytywnym rozwoju rosyjskiej gospodarki i równie pozytywnej koniunkturze rosyjskie przedsiębiorstwa korzystają z obydwu wiodących targów specjalistycznych. Tu mogą poznać najnowsze na rynku światowym produkty oraz na miejscu przystąpić od razu do negocjacji z oferentami. Ze swych dobrych kontaktów branżowych korzystają przede wszystkim ci wystawcy, którzy przy słabszych warunkach rynkowych stale byli obecni na rynku rosyjskim. Oprócz dużej ilości zawartych umów kupna, to duży popyt był ważnym sygnałem świadczącym o ciekawej gospodarczo przyszłości.

Odwiedzający targi byli pod ogromnym wrażeniem oferty innowacji i różnorodności zaprezentowanych produktów, które dały im wgląd w aktualne trendy i szanse na rynku w przyszłości. Lepszy kurs rubla przyczynił się do tego, że przedsiębiorstwa rosyjskie, które w ubiegłych latach kryzysu musiały odłożyć konieczne zakupy, teraz mogą inwestować w modernizację swojej produkcji.

Przez kilka lat spadał światowy eksport maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy do Rosji. W roku 2016 (nowsze dane nie są jeszcze dostępne) wartość łączna światowych dostaw do Rosji wyniosła prawie 326 mln euro i była niższa o prawie 43% od wartości w poprzednim roku. W roku 2017 – o czym informują Niemcy i Włosi, dwa największe kraje dostawcy – eksport znacznie wzrósł: dostawy maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy z Niemiec do Rosji w okresie styczeń – listopad 2017 r. osiągnęły wartość 104,1 mln euro, co oznacza 43,5% wzrost w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej (źródło: VDMA, Stowarzyszenie Maszyn do Przetwarzania Tworzyw Sztucznych i Gumy). Włoscy producenci maszyn, wyposażenia i form do przetwarzania tworzyw sztucznych i kauczuku w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku dostarczyli do Rosji towary o wartości 73 mln euro. Oznacza to wzrost o 109% w stosunku do tego samego okresu 2016 roku. Tym samym – jak twierdzi włoski związek branżowy AMAPLAST – po bardzo słabych latach wynikających z sankcji gospodarczych i trudnych warunków rynkowych, Rosja ponownie zagościła w drużynie dziesięciu najważniejszych kierunków eksportu.

Thorsten Kühmann, prezes Związku ds. Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy przy Niemieckim Związku Maszyn i Instalacji, optymistycznie ocenia aktualną sytuację na rynku rosyjskim: Cierpliwość niemieckich producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, którą wykazali w stosunkach handlowych między Niemcami i Rosją również w gospodarczo cięższych czasach, opłaciła się w roku 2017. Po latach spadku kursu nastąpił znaczny wzrost dostaw z Niemiec. Tym samym rok 2017 znacznie przewyższył słaby rok poprzedni i to już w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy. To ożywienie koniunktury bazuje na ogólnie lepszych nastrojach w rosyjskiej gospodarce. W następstwie tego nastąpił wzrost gotowości inwestycyjnej, co znacząco wpłynęło na pozytywny rozwój branży opakowań.

Innowacyjne technologie dla wszystkich branż przetwórstwa tworzyw sztucznych przedstawione zostały na targach interplastica nie tylko na stoiskach 650 wystawców. Produkty prezentowano również podczas wykładów i dyskusji w Polymer Plaza w hali 1 oraz w ramach pokazu specjalnego 3D fab+print Russia. Rosyjscy i międzynarodowi eksperci podejmowali w swoich technicznych referatach i prezentacjach kwestie rozwiązań i możliwości wytwarzania addytywnego. Dla Petry Cullmann, globalnej dyrektor Portfolio Plastics & Rubber Messe Düsseldorf, liczni odwiedzający wystawę i konferencję to wskazówka, by również w przyszłości podjąć ten temat: Obserwujemy duże zapotrzebowanie na informacje na temat tej technologii. Już podczas premiery w roku 2017 prawie połowa odwiedzających targi interplastica przyznała, że chciała zobaczyć lub zobaczyła pokaz specjalny 3D fab+print. Jesteśmy świadomi faktu, że również w przyszłym roku w szczególny sposób zaprezentujemy te rozwiązania, spodziewając się dużego zainteresowania.

Kolejne targi interplastica odbędą się 29 stycznia – 1 lutego 2019 r.

Więcej informacji: www.interplastica.de

Wyświetlono: 412

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej