Nowości - Przemysł chemiczny z kraju

Innowacyjna technologia wytwarzania polioli poliestrowych

29.08.2017
Innowacyjna technologia wytwarzania polioli poliestrowych

Spółka Purinova realizuje projekt, który ma na celu opracowanie nowej technologii wytwarzania polioli poliestrowych stosowanych w produkcji materiałów izolacyjnych.

- Wychodząc naprzeciw obserwowanemu zapotrzebowaniu rynkowemu, a także biorąc pod uwagę aspekt konkurencyjnych cen wytworzonych produktów, spółka postanowiła podjąć wyzwanie i poszerzyć swój asortyment o nowe typy produktów z użyciem strumieni ubocznych. Podczas prowadzonych prac zakłada się wykorzystanie strumienia ubocznego pochodzącego z utleniania cykloheksanu - mieszaniny kwasów dwukarboksylowych. Aktualnie na rynku, jak również w ofercie firmy są aromatyczne poliole poliestrowe, które znajdują zastosowanie przy produkcji płyt poliizacyjanurowych (PIR) oraz systemów PU/PIR. Zbudowane są one z bezwodnika ftalowego bądź czasami kwasu teraftalowego i alkoholi lub ich pochodnych dwufunkcyjnych, oraz ich modyfikacje. Znane są jeszcze na rynku piany rezolowe jednak ich cena jest stosunkowo wyższa o ok. 200% od cen płyt PIR. Dlatego firma postanowiła opracować poliole poliestrowe z użyciem alkoholi aromatycznych dwufunkcyjnych oraz m.in. z wykorzystaniem strumienia ubocznego. Pozwoli to nie tylko na osiągnięcie unikatowych właściwości, jak obniżona palność lub przewodnictwo cieplne, ale również na stworzenie produktów innowacyjnych w konkurencyjnych cenach – przekonują przedstawiciele spółki Purinova.

Produkty otrzymane w wyniku nowej technologii, zastosowane w wyrobach gotowych, spowodują m.in. poprawę klasy palności, przewodnictwa cieplnego, odporności na ściskanie, stabilności wymiarowej. Całkowity koszt projektu to 4,1 mln zł.

Wyświetlono: 1658

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej